Samfunn
Eldrestrid i regjeringen
Regjeringspartiene er rykende uenige om metoden som skal benyttes for å skaffe sykehjemsplasser til alle.
Ifølge ANB ønsker sentrale krefter i Arbeiderpartiet å øremerke pengene for å presse kommunene til å prioritere sykehjem og heldøgns omsorgsboliger. Dette skal være et av stridstemaene når regjeringen i dag kommer sammen for å arbeide med Statsbudsjettet.
Både Senterpartiet og finansminister Sigbjørn Johnsen sier nei til en slik øremerking.
Det er satt som mål å etablere 12.000 nye omsorgsplasser i perioden fra 2008 til 2015. 2000 av disse plassene skal komme i 2012.
Sentrale Arbeiderpartifolk er derfor svært bekymret over at utbyggingen av sykehjemsplassene går for sakte, melder ANB.
I fjor var det, ifølge Statistisk Sentralbyrå, 41.300 pasienter som hadde plass på aldershjem eller sykehjem. Det er 200 flere plasser enn året før. Husbanken meldte i vår om en økning på 90 prosent i antallet søknader om investeringstilskudd for eldreomsorgsplasser. Det dreide seg om 110 sykehjemsplasser og 142 omsorgsplasser.
Nylige artikler
Varsler klaget inn ulovlig forsvarskjøp – fikk sparken
Gud høyere opp på dagsordenen
Per Axel Koch går av som konsernsjef
Trekker YS inn i klagesak mot LO: – Utidig og helt uten fundament å koble YS til denne saken
Kommunene oppfyller ikke lovpålagte krav til sikkerhet
Mest leste artikler
Hva skjer i hjernen ved stress, og hvordan påvirker det beslutninger og lederskap?
Politiets IT-enhet gikk fra 30 nyansettelser av nyutdannede og ingen plan til 600 søkere og mye læring
Slik kan staten beholde unge medarbeidere: Fem råd til statlige arbeidsgivere
Maria Walberg: Ledere skal få støtte fra Nav når ansatte er syke og sykefraværet skal ned
Støre og norsk utenrikspolitikk: Kan han gjøre det Listhaug ikke kan?