EØS-etterslepet reduseres – nesten 80 nye EU-lover tas inn
EØS-komiteen vil i dag gi tommel opp for nesten 80 nye EU-lover. Men de tre omstridte energidirektivene er ikke blant dem.
79 direktiver og forordninger ligger på komiteens bord når ambassadørene for de tre EØS-landene Norge, Island og Liechtenstein kommer sammen for å si ja til nye EU-lover
Det er EØS-komiteen som formelt innlemmer EUs direktiver og forordninger i EØS-avtalen.
Når ikke «magisk» mål
Håpet var at etterslepet skulle komme under den «magiske» grensen på 500 rettsakter. Etter forrige møte i EØS-komiteen i februar telte etterslepet 563 rettsakter.
Men ettersom EU har vedtatt en rekke nye direktiver i mellomtiden, nås ikke målet denne gangen heller, etter det NTB kjenner til.
Fire av direktivene som behandles fredag, krever Stortingets samtykke.
De tre energidirektivene – fornybardirektivet, energieffektiviseringsdirektivet og bygningsdirektivet – må imidlertid ligge i køen en stund til.
Energidirektiver behandles i juni
De blir trolig først behandles i juni, opplyste energiminister Terje Aasland til Stortingets Europautvalg tidligere denne måneden.
Som kjent førte en strid om direktivene til at Ap-Sp-regjeringen sprakk i slutten av januar. Ap har siden den gang regjert alene.
De tre energidirektivene er en del av EUs Ren energi-pakke på i alt åtte rettsakter.
Regjeringen har satt de øvrige fem rettsaktene på vent.
Nylige artikler
USAs økonomiske krig mot Iran: Disse landene står i kryssilden
Reiseforsikringen dekker ikke streik
Silobasert uenighetsfellesskap i Arendal
Vi har ikke et kompetanseproblem – vi har et mulighetsproblem
Gir råd om hvordan du blir mer effektiv på jobben med KI
Mest leste artikler
Vegard Einan: Overtidsbetaling for deltidsansatte kan koste milliarder
4 av 10 ledere synes det er krevende å lede ansatte som jobber fra hjemmekontor, viser undersøkelse
Ståle Langvik: 84 milliarder brukt uten bedre resultater i skolen
Få praktiske tips til hvordan du bruker KI og ChatGPT mer effektivt på jobb.
Omorganiseringer øker kraftig: Flere frykter å miste jobben