Juristene svarer
Er det lov å kutte bonusen på grunn av foreldrepermisjon?
DP-juristene gir deg et klart svar.
Spørsmål:
Jeg jobber i et stort konsulentselskap som konsulent innenfor strategi og ledelse. I min virksomhet har vi en resultatbasert bonusordning hvor vi får mulighet til utbetaling av bonus på bakgrunn av fakturerbare timer i løpet av året. Enkelt sagt er per time fakturert over budsjett verdt et visst antall kroner som resulterer i en bonus av en viss størrelse. I deler av 2018 var jeg i foreldrepermisjon, men hadde tall over budsjett i de månedene jeg var på jobb. Når jeg i februar skulle få utbetalt bonus, fikk jeg beskjed om at siden jeg hadde vært borte deler av opptjeningsåret fikk jeg ingen bonus overhode. Er dette lovlig?
Konsulent
Svar:
Nei, dette er ikke lovlig. Likestilling- og diskrimineringslovgivningen stiller krav til likebehandling i relasjon til lønnsfastsettelse og bonusordninger. Diskriminering på grunn av permisjon ved fødsel er omfattet av diskrimineringsvernet. Det følger av praksis fra Likestillings- og diskrimineringsombudet at det ikke er tillatt å unnta personer som har vært i permisjon fullstendig fra bonusordningen når vedkommende har vært i arbeid i store deler av opptjeningsperioden.
Har du en bonusordning hvor det kan beregnes hvilke resultater arbeidstakeren har oppnådd pr måned, har altså vedkommende rett til bonus for disse månedene, selv om han eller hun har vært fraværende deler av opptjeningsåret. Det er imidlertid full anledning til å nedjustere bonusbeløpet forholdsmessig som følge av dette fraværet.
SBDL v/advokatfullmektig Kristian Foss Aalmo


Nylige artikler
Sveinung Rotevatn blir daglig leder i Bellona – går av som Venstre-nestleder
Kompetansekrisen: Et regnestykke som ikke går opp
Helsemyndigheter: Å merke ultraprosessert mat vil øke forvirringen
Regjeringen om Temu-toll: Gjør løpende vurderinger
Halverte sykefraværet med verktøy
Mest leste artikler
Hvordan Hemsedal kommune halverte sykefraværet med STAMIs verktøy
Forbundsleder Lill Sverresdatter Larsen i NSF varsler flere søksmål for overtidsbetaling til deltidsansatte sykepleiere
Lise Lyngsnes Randeberg: Unge arbeidstakere i advokatbransjen jobber ulovlig mye
Iteras erfaringer med kriseledelse under Ukraina-krigen
Økende arbeidsledighet blant unge: Er arbeidslivet tilpasset Gen Z?