Annonse
Samfunn
Eramet Porsgrunn brenner ubrukt gass – slipper ut store mengder CO2
Annonse
Eramet i Porsgrunn slipper årlig ut CO2 tilsvarende utslipp fra 114.000 bensinbiler etter at avtalen med Yara om viderebruk av ovnsgass ble avsluttet i 2019.
Siden mai 2019 har Eramet brent gassen etter at de to industrigigantene ikke ble enige om en ny avtale. Det fører til store utslipp, skriver Varden.
– Eramet har ikke akseptert prisen vi er villige til å betale og velger heller å fakle gassen. Det er deres gass og deres valg, sier fabrikksjef Jon Sletten hos Yara Porsgrunn.
Eramet er i dialog med flere aktører for gjenbruk av CO2, sier verksdirektør Roger Westgård.
– Dette krever etablering og bygging av produksjonsfasiliteter, men forhåpentligvis er dette mulig i løpet av et to-tre-års-perspektiv.
Nylige artikler
Konkurranseklausulen – blokkerer den jobbyttet mitt?
Britisk statsminister utelukker EU-søknad i denne perioden
Lula gjenvalgt som president i Brasil, taperen nekter å godta resultatet
106 ansatte får sluttpakke i NRK
Et offentlig Norge som regulerer og bevilger – ikke skaper: Er norsk næringsutvikling i Norge ute av kurs?
Mest leste artikler
KI kan ta feil med stor overbevisning – illusjonen om én intelligens
NITO: Arbeidsgivere må følge reglene om overtid
NVE gir første vindkraftkonsesjon på ni år
– «De tradisjonelle» vil fortsette å gjøre det samme, med lavere kostnader. «De smarte» tenker annerledes
Ny metastudie viser at det å fremstå som en ledertype ikke nødvendigvis gir effektiv ledelse.