Velferd
Erna Solberg advarer mot å «flate ut» pensjonen
Statsminister Erna Solberg (H) frykter at økt minstepensjon kan føre til at de som har jobbet, ikke får verdi av pengene de har betalt inn.
– Det å øke minstepensjonen betyr at vi flater ut pensjonssystemet. Det betyr at folk som har jobbet, ikke får verdi av det de har betalt inn, sa statsministeren i den muntlige spørretimen i Stortinget onsdag.
Hun ble utfordret av Frp-leder Siv Jensen, som ville vite hvorfor Høyre ikke vil være med på å løfte minstepensjonen oppover mot EUs fattigdomsgrense.
Solberg innvendte at et slikt løft vil bety at Norge beveger seg mot et system hvor folketrygden er flat, og der folk som ikke har jobbet, får like god pensjon som folk som har jobbet og betalt inn i pensjonskassen.
– Du tar altså vekk belønningen i pensjon for at du har jobbet, med de forslagene Frp ivrer for, sa Solberg.
– Jeg trodde ærlig talt at også Frp mente at de du betaler inn i systemet, skal reflekteres i det du tar ut av systemet.
Jensen påpekte for sin del at det er 138.000 minstepensjonister i Norge, mange av dem kvinner. Frps ønske er at minstepensjonen gradvis skal trappes opp mot EUs fattigdomsgrense.
Satsen for en enslig minstepensjonist ligger i 2021 på 204.690 kroner, mens EUs fattigdomsgrense er 247.000 kroner.
Nylige artikler
Vet du hvem som er toppsjefer i de 50 største selskapene på Oslo Børs?
En kommisjon for etterpåklokskap og gapestokk etter Epstein
Tviholder på toppsjefene – laveste utskiftning på 17 år
KS: Kommuneøkonomien har blitt bedre
Kvinner i Forsvaret: Den lange veien fra ekskludering til operativ styrke
Mest leste artikler
Overtidsbetaling for deltidsansatte: Hva betyr dommen for arbeidsgivere?
Nå skal Høyesterett klargjøre det ulne begrepet «særlig uavhengig stilling»
Kan ansatte kreve permanent hjemmekontor? Advokatene svarer om rettigheter og vurderinger
Når sjefer får ansvar for å lede flere ansatte påvirker det lederskapet, ifølge norsk studie
Slik kan du jobbe for å prøve å unngå å gå i prosjektfellene: Lær av Martin Revheims erfaringer.