Velferd
Færre frykter for egen økonomi som følge av koronakrisen
Flertallet av nordmenn er ikke bekymret for sin personlige økonomi på grunn av koronaepidemien, viser spørreundersøkelse.
I om lag en måned har Norsk koronamonitor fra Opinion spurt til sammen 15.000 nordmenn om deres situasjon i koronaepidemien. Undersøkelsen viser hvordan nordmenn fra dag til dag vurderer sin personlige økonomi og den norske økonomien.
De siste dagene oppgir 27 prosent at de er bekymret for egen økonomi, fortalte Opinion i en omtale av undersøkelsen som ble publisert på skjærtorsdag. Flertallet, 58 prosent, er ikke bekymret og 15 prosent svarer verken/eller.
Andelen som er bekymret, er den laveste siden Norge stengte ned for å hindre spredning av koronaviruset.
– Selv om mange er bekymret for egen økonomi, ser vi spesielt de siste dagene tegn til at bekymringene faller og er nå klart lavere enn før tiltakspakkene ble introdusert, sier seniorrådgiver Ola Gaute Aas Askheim i Opinion.
Mer bekymret for norsk økonomi
Folk er mer bekymret for den norske økonomien som helhet enn for sin egen økonomi, viser Norsk Koronamonitor. Omtrent dobbelt så mange nordmenn bekymrer seg for den norske økonomien, som for sin personlige økonomi, viser funnene som ble presentert på skjærtorsdag.
– At nordmenn aller mest frykter for norsk økonomi, har vært tilfelle samtlige dager helt siden Norge stengte ned, sier Askheim.
Nylige artikler
Norge, EU og Storbritannia enige om fiskeriavtale
EUs beslag av russiske midler: De Wever alene mot Kommisjonen – men vinner hjemme i Belgia
Økt oppmerksomhet uten politisk betydning
Monument-syndrom og offentlige bevilgninger
Så mange ledere er det i kommunen der du bor
Mest leste artikler
Regjeringen skroter lovfestet betalt ferie fra første arbeidsår: Akademikernes leder Lise Lyngsnes Randeberg er skuffet
Magne Lerø: Trump og EU: Forvirring rundt fredsplanen for Ukraina
Forsvarsmekanismer på arbeidsplassen: Hvordan ledere og ansatte lurer seg selv
Indre Namdal tester ny fastlegemodell: Kommunalt oppgavefellesskap i fokus
Vegard Einan i NHO Service og Handel: LOs søksmål om deltid truer den norske arbeidsmodellen