Velferd
Færre frykter for egen økonomi som følge av koronakrisen
Flertallet av nordmenn er ikke bekymret for sin personlige økonomi på grunn av koronaepidemien, viser spørreundersøkelse.
I om lag en måned har Norsk koronamonitor fra Opinion spurt til sammen 15.000 nordmenn om deres situasjon i koronaepidemien. Undersøkelsen viser hvordan nordmenn fra dag til dag vurderer sin personlige økonomi og den norske økonomien.
De siste dagene oppgir 27 prosent at de er bekymret for egen økonomi, fortalte Opinion i en omtale av undersøkelsen som ble publisert på skjærtorsdag. Flertallet, 58 prosent, er ikke bekymret og 15 prosent svarer verken/eller.
Andelen som er bekymret, er den laveste siden Norge stengte ned for å hindre spredning av koronaviruset.
– Selv om mange er bekymret for egen økonomi, ser vi spesielt de siste dagene tegn til at bekymringene faller og er nå klart lavere enn før tiltakspakkene ble introdusert, sier seniorrådgiver Ola Gaute Aas Askheim i Opinion.
Mer bekymret for norsk økonomi
Folk er mer bekymret for den norske økonomien som helhet enn for sin egen økonomi, viser Norsk Koronamonitor. Omtrent dobbelt så mange nordmenn bekymrer seg for den norske økonomien, som for sin personlige økonomi, viser funnene som ble presentert på skjærtorsdag.
– At nordmenn aller mest frykter for norsk økonomi, har vært tilfelle samtlige dager helt siden Norge stengte ned, sier Askheim.
Nylige artikler
Vet du hvem som er toppsjefer i de 50 største selskapene på Oslo Børs?
En kommisjon for etterpåklokskap og gapestokk etter Epstein
Tviholder på toppsjefene – laveste utskiftning på 17 år
KS: Kommuneøkonomien har blitt bedre
Kvinner i Forsvaret: Den lange veien fra ekskludering til operativ styrke
Mest leste artikler
Overtidsbetaling for deltidsansatte: Hva betyr dommen for arbeidsgivere?
Nå skal Høyesterett klargjøre det ulne begrepet «særlig uavhengig stilling»
Kan ansatte kreve permanent hjemmekontor? Advokatene svarer om rettigheter og vurderinger
Når sjefer får ansvar for å lede flere ansatte påvirker det lederskapet, ifølge norsk studie
Slik kan du jobbe for å prøve å unngå å gå i prosjektfellene: Lær av Martin Revheims erfaringer.