Samfunn
Fagforeninger raser mot forslag til ny tjenestemannslov
Både LO og Unio er sterkt kritiske til forslaget til ny tjenestemannslov. Regjeringen og kommunalminister Jan Tore Sanner (H) får det glatte lag i høringsuttalelsene.
LO skriver at departementets forslag «svekker de ansattes rettigheter i betydelig grad», mens Unio mener at «verken arbeidstakerne, forvaltningen eller borgerne er tjent med lovforslaget», skriver Klassekampen fredag, samme dag som høringsfristen gikk ut.
Fagbevegelsen mener endringene vil føre til flere midlertidige ansettelser, svakere stillingsvern for statsansatte og dårligere rettigheter for varslere.
– Det blir lettere for arbeidsgiver å si opp folk. Man legger mye mer makt over til arbeidsgiver og færre rettigheter til ansatte, konkluderer Ellen Dalen, hovedtillitsvalgt for Norsk Tjenestemannslag (NTL) ved Universitetet i Oslo. NTL er det største fagforbundet for statsansatte.
Regjeringen mener lovforslaget som ble sendt ut til høring er en videreføring av den enstemmige rapporten fra tjenestemannslovutvalget, der både arbeidsgiversiden og de ansatte var med. LO og Unio avviser dette kontant.
– Det er oppsiktsvekkende at departementet ikke holder seg til den enstemmige innstillingen, sier LO-nestleder Tor-Arne Solbakken.
Nylige artikler
Norge, EU og Storbritannia enige om fiskeriavtale
EUs beslag av russiske midler: De Wever alene mot Kommisjonen – men vinner hjemme i Belgia
Økt oppmerksomhet uten politisk betydning
Monument-syndrom og offentlige bevilgninger
Så mange ledere er det i kommunen der du bor
Mest leste artikler
Regjeringen skroter lovfestet betalt ferie fra første arbeidsår: Akademikernes leder Lise Lyngsnes Randeberg er skuffet
Forsvarsmekanismer på arbeidsplassen: Hvordan ledere og ansatte lurer seg selv
Magne Lerø: Trump og EU: Forvirring rundt fredsplanen for Ukraina
Indre Namdal tester ny fastlegemodell: Kommunalt oppgavefellesskap i fokus
Vegard Einan i NHO Service og Handel: LOs søksmål om deltid truer den norske arbeidsmodellen