Kortnytt
Fengselsstraff fungerer
Ny forskning viser at forbrytere som dømmes til fengsel klarer seg bedre enn dem som begår samme forbrytelse med mildere straff.
Ny forskning viser at forbrytere som dømmes til fengsel klarer seg bedre enn dem som begår samme forbrytelse med mildere straff. Det melder Klassekampen.
Fem år etter domfellelse har de fengselsdømte 27 prosent mindre sjanse for å bli dømt for nye forbrytelser enn dem som ikke har vært i fengsel. Forskningen viser også at de innsatte som ikke var i arbeid fem år før domfellelse minsker sjansen for gå begå nye forbrytelser fem år etter med 46 prosent.
– Arbeid er nøkkelen. Arbeidsmarkedsprogrammer i fengsel gir folk muligheter, mens de som ikke idømmes fengsel antakelig havner tilbake i gamle mønstre siden de ikke får oppfølging, sier Katrine Løken, professor i økonomi ved Universitetet i Bergen.
Hun er én av fire forskere som har sett på data for 22 000 domfelte i perioden 2005-2009 og hvor de er fem år etter dom.
Nylige artikler
Europas viktigste forsvar er ikke bare flere våpen
Mindre prisvekst gir rentehåp: – Veldig gode nyheter
Den perfekte kandidaten finnes bare på papiret
KS-leder Gunn Marit Helgesen: – Har store forventninger til Kommunekommisjonen II
Ny rapport: Vest-Europa har opplevd sin varmeste juni noensinne
Mest leste artikler
Ny ikke-relevant drittpakke mot Støre
KS-leder Gunn Marit Helgesen: Vil ha større lokalt handlingsrom og reduserte forventninger til kommunene
Lavere inflasjon i juni gir rentehåp – prisveksten langt under Norges Banks anslag
Støre må støtte forhandlinger med Russland om Ukraina på Nato-toppmøtet
Even Bolstad i HR Norge: Stortinget må ta tak i sykefravær og AFP