Samfunn
FHI og Helsedirektoratet ikke lenger med på regjeringskonferansen
Helsemyndighetene er blitt kastet på dør av Støre-regjeringen og får ikke lenger være med på regjeringskonferansen, slik de gjorde under Erna Solberg.
VG får bekreftet fra Statsministerens kontor (SMK) at Folkehelseinstituttet (FHI) og Helsedirektoratet ikke lenger er med på det ukentlige toppmøtet i regjeringen.
Der er normalt kun regjeringen og embetsverk fra SMK til stede, men i halvannet år var også fagmyndighetene og embetsverk i Helsedepartementet og Justisdepartementet med. Det tok slutt da Støre-regjeringen tok over.
– Det var viktig at FHI og Helsedirektoratet alltid ga oppdatert status på smittesituasjonen i starten av regjerings- og RCU-konferansene, sier Rune Alstadsæter, stabssjef for Høyres stortingsgruppe og tidligere statssekretær i SMK under Erna Solberg.
I tillegg svarte de på spørsmål underveis, legger han til.
Tor Borgersen, fagdirektør ved SMK, sier at regjeringen så langt ikke har sett behov for å opprette et koronautvalg (RCU), slik Solberg-regjering hadde. Han bekrefter at helsemyndighetene ikke deltar på regjeringskonferansen, og viser til at det innhentes faglig grunnlag i forkant av møtet.
Nylige artikler
Fra KI til verdiskaping i offentlig sektor
Norge må forstå uroen som et teknologisk vendepunkt
Høyre skuffet over Frp-signaler: – Ikke øk selskapsskatten!
Ledelsen får dårlig skår. Hva gjør du da som leder?
KI-advarsler har fått Støre til å ringe utlandet
Mest leste artikler
Sykmeldt: Slik ber du om tilrettelegging uten å dele diagnose
Forbes: Kong Harald V hadde liten konstitusjonell makt. Han ledet likevel
Tjenende lederskap: selvmotsigelse eller bærekraftig ledelse?
Stenseth-brannen: Slik tok brigadesjefen de brutale valgene
Ståle Langvik om PISA 2025: 10,4 prosent av norske elever var ikke med i testen