Samfunn
Fjord1-rådgivere fikk millionkontrakt uten konkurranse
Konsulentene anbefalte å ikke legge oppdraget med å selge Fjord1 ut på anbud. Så fikk de jobben selv.
Oppdaterte tall som Bergens Tidende har fått innsyn i, viser at rådgiverne så langt har fått 20,6 millioner kroner, nesten det dobbelte av den først opplyste summen på 11 millioner kroner. I tillegg kommer det fram at konsulentoppdraget aldri ble lyst ut på anbud.
– Vi forventer at fylkesrådmannen følger regelverket, sier Frank Willy Djuvik (Frp). Han leder kontrollutvalget i fylkeskommunen, som nå har bedt Deloitte om å undersøke salgsprosessen nærmere.
Det var fylkesrådmannen i Sogn og Fjordane, Tore Eriksen, som vurderte at man skulle hyre inn konsulentene fra Wiersholm og DHT Corporate uten å sette avtalen ut på anbud. Denne beslutningen skal han ha landet på etter å ha lest et notat fra Wiersholm selv, der det slås fast at innkjøpet av konsulenttjenestene «ikke er omfattet av forskrift om offentlige anskaffelser».
Djuvik kaller en slik praksis «veldig feil», mens fylkesrådmannen verken vil bekrefte eller avkrefte opplysningene.
– Denne prosessen pågår nå, og både når det gjelder fakta og vurderinger vil jeg svare kontrollinstansene. Jeg kommenterer ikke denne saken så lenge den går for kontrollutvalget, sier Eriksen.
Nylige artikler
– Vi har fått en mer uforutsigbar arbeidslivspolitikk
Europas viktigste forsvar er ikke bare flere våpen
Mindre prisvekst gir rentehåp: – Veldig gode nyheter
Den perfekte kandidaten finnes bare på papiret
KS-leder Gunn Marit Helgesen: – Har store forventninger til Kommunekommisjonen II
Mest leste artikler
Norges mest lønnsomme innvandrer: Farouk Al-Kasim er reisende i den norske oljemodellen
Verdens beste vann
KS-leder Gunn Marit Helgesen: Vil ha større lokalt handlingsrom og reduserte forventninger til kommunene
De beste lederrådene fra 20 norske toppledere
Jan Tore Nygård om urealistiske krav i moderne rekruttering: Den perfekte kandidaten finnes bare på papiret: