Samfunn
– Forenkling av utvisningsregler svekker rettssikkerheten
Regjeringen ønsker å gjøre det lettere å utvise asylsøkere. Norsk organisasjon for asylsøkere (NOAS) mener det kan føre til at færre velger frivillig retur.
Jon Ole Martinsen i NOAS reagerer på at regjeringen foreslår å gjøre det lettere å utvise asylsøkere.
– Forslaget svekker rettssikkerheten, kriminaliserer det å søke asyl og kan vanskeliggjøre at flere velger frivillig retur, sier han til Klassekampen.
For å bli utvist, må man ha brutt utlendingsloven eller straffeloven. Ved brudd på utlendingsloven får man totalt fire timer advokathjelp. Tre til å svare på forhåndsvarselet som blir sendt ut, og den siste timen til å klage på vedtaket.
Regjeringen foreslår at alle asylsøkere med avslag skal få et automatisk forhåndsvarsel i avslagsbrevet. I tillegg vil regjeringen også kutte i rettshjelp. Det vil føre til at utvisningssaken blir åpnet tidligere enn med de nåværende reglene. I dag må man ha brutt utlendingsloven for at en utvisningssak skal åpnes.
– Det å gi forhåndsvarsel i asylavslaget, blir feil signal å sende når man har benyttet seg av sine grunnleggende rettigheter til å søke asyl, sier Martinsen, som også er svært kritisk til å fjerne advokathjelpen.
Nylige artikler
Regjeringen advarer barn mot Tiktok, Youtube og Snapchat
Når møteinnkallingen fra sjefen har emnet «drøftelsesmøte»
Foreløpig rødgrønt flertall i Sverige – fortsatt uavklart
Datasikkerhet i styrerommet: Lekker styret?
Endringer i regjeringen: Støre på Slottsplassen med de nye statsrådene
Mest leste artikler
Sykmeldt: Slik ber du om tilrettelegging uten å dele diagnose
Tjenende lederskap: selvmotsigelse eller bærekraftig ledelse?
Forbes: Kong Harald V hadde liten konstitusjonell makt. Han ledet likevel
Kommuneforskere: Norge mangler politisk vilje til omstilling
Høyesterett skal avklare «særlig uavhengig stilling» og overtid