Samfunn
Foreslår ny politihøyskole på Økern
Plan- og bygningsetaten i Oslo vil flytte politihøyskolen fra dagens sentrale plassering på Majorstua til en av flere utvalgte tomter i Groruddalen.
Det skriver nettavisen Vårt Oslo. Dagens politihøyskole er i ferd med å bli for liten. Flere alternativer har vært vurdert, men nå har plan- og bygningsetaten i Oslo gått gjennom flere alternativer og endt med en anbefaling.
Fire tomter i området ved Økern eller rundt er foreslått. Videre er to tomter på Furuset og en tomt på Stovner tatt inn. Felles for alle er tomter nær kollektivknutepunkter.
– Av hensyn til studenter og ansatte og for å kunne utnytte Politihøyskolen i byutviklingen, bør en ny tomt være et sted med god tilgjengelighet for sykkel og kollektivtrafikk og tilgang på handel, service, kultur og idrettsanlegg, skriver utvalget i sitt forslaget.
Det er ikke tatt noen beslutning om hvor en nye politihøyskole skal ligge eller når den skal flytte. Det er ikke engang sikkert den skal plasseres i Oslo. Byrådsleder Raymond Johansen har imidlertid vært tydelig på at Oslo fremdeles vil kjempe for å beholde skolen i hovedstaden.
Nylige artikler
Når ble LinkedIn en dagbok?
Norsk tipping bryter med forutsetningene for monopolet
Ledelse der splittelse rår
Vestre ledes dit han ikke vil
«Høyre-ungdommen» vil løfte nye debatter: Kommunereform, kutt og klasevåpen
Mest leste artikler
Jan Ketil ARnulf om politisk maktpornografi: Hvorfor lærer vi aldri av skandalene?
Magne Lerø: Økokrim etterforsker Mona Juul og Terje Rød-Larsen for korrupsjon fører neppe fram
Advokater advarer: KI skaper utfordringer i varslingssaker
Terje Tvedt om norsk utenrikspolitikk: En kritisk gjennomgang av institusjonell arkitektur
MDG støtter ny finansieringsmodell for sykehus: Regjeringen overkjørt igjen