Nyttig
Forlenge permittering, eller sende oppsigelse?
Permisjonstiden for to medarbeidere er over, men bedriftens situasjon er fortsatt slik at vi ikke kan ta dem tilbake i jobb. Hva kan vi gjøre?
Spørsmål: Vi permitterte to arbeidstakere oktober 2013. På permitteringsvarselet skrev vi at de var permittert fra 3. oktober og for 4 måneder. Permitteringen går da ut 3. februar? Dessverre har ikke vår situasjon endret seg og vi har pr dags dato ingen mulighet til å ta dem tilbake i jobb. Hva er våre alternativer? Kan vi si dem opp? Eller utsette tilbakekomsten? Hva blir rett prosedyre?
Arbeidsgiver
Svar: Arbeidstakere kan være permittert i til sammen 26 uker før arbeidsgiver får igjen den alminnelige lønnsplikt. Dersom dere fortsatt har arbeidsmangel skulle det derfor være mulig å forlenge permitteringene i ytterligere en måned.
Jeg forstår deg slik at permitteringsvarselet sa 4 måneders permittering, ikke noe om mulighet for forlengelse eller angivelse av tidspunkt «foreløpig til». Skal du forlenge permitteringen i ytterligere en måned uten at adgang til forlengelse er spesielt utrykt i permitteringsbrevet, må saksbehandlingsreglene følges på nytt. Dette innebærer i tilfelle en kort drøfting om behov for forlengelse med arbeidstakers representant pluss et nytt skriftlig permitteringsvarsel om forlengelse med 14 dagers frist.
Hvis du ikke ser noe lys i enden av tunnelen og tror det vil ta lengre tid enn en måned før disse arbeidstakerne eventuelt kan sysselsettes, kan du selvsagt vurdere oppsigelse. I så tilfelle må det innkalles til drøftingsmøte på vanlig måte før oppsigelse eventuelt gis. Dere har da full lønnsplikt (med tilhørende arbeidsplikt for arbeidstaker hvis dere kan sette dem til noe) i hele oppsigelsestiden på 3 måneder.
SBDL v / Kari Bergeius Andersen
Nylige artikler
Mye skrolling påvirker opplevelsen av arbeidsmiljøet
Politikerskapt mangel på ansatte i offentlig sektor
Slik leder du best når det gjelder som mest
Hver sjette tiendeklassing har et fravær som vekker bekymring
Innvandring til Norge tilbake på nivået fra 2019
Mest leste artikler
Tilsyns-Norge: Er vi i ferd med å kontrollere hverandre i senk?
Gyda Ellefsplass Olssen kåret til Årets forsvarskvinne 2026
Magne Lerø: Korrupsjonsforvirret Eva Joly med svingslag mot Økokrim
Dette er toppsjefene i de 50 største selskapene på Oslo Børs
Kommunesammenslåinger reduserer byråkrati: Ny rapport fra Kommunekommisjonen