Samfunn
Frykter for kvaliteten på studiehverdagen
Koronasituasjonen medførte at all undervisning har foregått digitalt. – Dette var en nødløsning og må ikke bli en hvilepute, sier lederen i studentorganisasjonen.
Det siste semesteret har vært preget av koronasituasjonen ved at all undervisning har foregått digitalt.
– Vi er glade for å se at mange ønsker å søke seg til høyere utdanning. Samtidig er vi bekymret for at de ikke kommer til å møte studiehverdagen de har krav på, sier Andreas Trohjell, leder i Norsk studentorganisasjon.
Uansett i hvor stor grad undervisningen fortsetter digitalt eller fysisk, mener studentorganisasjonen at det må det være fokus på at studiehverdagen ikke bare skal være forsvarlig, men en hverdag som er inkluderende og som fremmer læring.
– Dette er ledelsens ansvar og må være en klar prioritering. Samfunnet har ikke råd til å miste studenter på grunn av manglende oppfølging, dårlige tekniske løsninger eller dårlig tilrettelagt undervisning, sier han.
Nødløsning kan bli hvilepute
Digital undervisning og oppfølging var en nødløsning som alle universiteter og høyskoler måte ty til da koronaepidemien kom til Norge.
– Den digitale undervisningshverdagen må ikke bli en hvilepute, sier Trohjell.
Når studiene starter opp igjen, forventer organisasjonen at studentene blir møtt med oppfølging og undervisning som ikke lengre en nødløsning.
– Studiestarten må preges av at direkte kontakt og fellesskap er avgjørende for studentenes prestasjoner i studiene, sier Trohjell.
Dersom ledelsen ved universiteter og høyskoler ikke tar ansvar for den oppfølgingen studentene trenger i hverdagen, frykter organisasjonen at kvaliteten på utdanningen faller, flere studenter faller fra og at det er studentene som til slutt får skylden for at de ikke fullfører utdanningen sin.
Nylige artikler
Mye skrolling påvirker opplevelsen av arbeidsmiljøet
Politikerskapt mangel på ansatte i offentlig sektor
Slik leder du best når det gjelder som mest
Hver sjette tiendeklassing har et fravær som vekker bekymring
Innvandring til Norge tilbake på nivået fra 2019
Mest leste artikler
Tilsyns-Norge: Er vi i ferd med å kontrollere hverandre i senk?
Gyda Ellefsplass Olssen kåret til Årets forsvarskvinne 2026
Magne Lerø: Korrupsjonsforvirret Eva Joly med svingslag mot Økokrim
Dette er toppsjefene i de 50 største selskapene på Oslo Børs
Kommunesammenslåinger reduserer byråkrati: Ny rapport fra Kommunekommisjonen