Samfunn
Frykter reform kan gi mindre politi i gatene
Politiets Fellesforbund tror det vil bli mindre synlig politi dersom 12 av dagens 27 politidistrikter kuttes ut, slik Politidirektoratet foreslår i et reformutkast.
Dette kommer bare ti år etter den omfattende politireformen som innførte dagens struktur. Politiets eget fagforbund er lite begeistret for forslaget, melder TV 2.
Lederen i Politiets Fellesforbund, Arne Johannessen, har vært med i styringsgruppen for resultatreformen. Når forslaget nå sendes ut på høring, advarer han mot å tenke for mye på struktur og for lite på arbeidsformene i norsk politi. Han tror sentralisering er feil vei å gå.
– Publikum etterspør mer nærpoliti. Et synlig politi. Og da tror jeg ikke grepet er å lage enda større enheter, sier Johannessen.
For å få det politidirektør Ingelin Killengreen kaller bærekraftige enheter, foreslår hun å slå sammen flere av dagens 27 politidistrikter til man sitter igjen med 15, 18 eller 22. (©NTB)
Nylige artikler
Mye skrolling påvirker opplevelsen av arbeidsmiljøet
Politikerskapt mangel på ansatte i offentlig sektor
Slik leder du best når det gjelder som mest
Hver sjette tiendeklassing har et fravær som vekker bekymring
Innvandring til Norge tilbake på nivået fra 2019
Mest leste artikler
Tilsyns-Norge: Er vi i ferd med å kontrollere hverandre i senk?
Gyda Ellefsplass Olssen kåret til Årets forsvarskvinne 2026
Magne Lerø: Korrupsjonsforvirret Eva Joly med svingslag mot Økokrim
Kommunesammenslåinger reduserer byråkrati: Ny rapport fra Kommunekommisjonen
Robert Flataas om skolepolitikk i Norge: Behov for rammer og ressurser fremfor detaljstyring