internasjonalt eu
Går for light-versjonen
Mens Høyreleder Erna Solberg er kritisk til Senterpartiets forslag til en slags norsk light-versjon av EUs datalagringsdirektiv, er Kristelig Folkeparti og Fremskrittspartiet positive.
– Forslaget til Sp er veldig spennende og et konstruktivt spor. Det kan bli et bredt, nasjonalt forlik uten Ap. Det er første gang det har skjedd på det jeg kan huske, sier KrFs talsmann i datalagringsdebatten, Knut Arild Hareide, til Nationen.
Han tror også at Høyre kan komme til å støtte kompromissforslaget til Sp, selv om partiet er kritisk til en særnorsk løsning til erstatning for EU direktiv, som Stortinget snart må ta stilling til.
– Hun bør se på helheten for Høyre. Når dette blir debattert i stortingsgruppa, kan det hende partiet er mer positive til forslaget, sier Hareide til Nationen.
Bård Hoksrud er Frps talsmann i datalagringsspørsmålet. Han sier at også hans parti er opptatt av å finne en annen løsning enn EUs datalagringsdirektiv.
– Vi ønsker en løsning kom kan sikre at politiet får gjøre jobben sin. Men vi ønsker ikke å gi politiet carte blanche, sier Hoksrud til Nationen.
Nylige artikler
Norge, EU og Storbritannia enige om fiskeriavtale
EUs beslag av russiske midler: De Wever alene mot Kommisjonen – men vinner hjemme i Belgia
Økt oppmerksomhet uten politisk betydning
Monument-syndrom og offentlige bevilgninger
Så mange ledere er det i kommunen der du bor
Mest leste artikler
Forsvarsmekanismer på arbeidsplassen: Hvordan ledere og ansatte lurer seg selv
Magne Lerø: Trump og EU: Forvirring rundt fredsplanen for Ukraina
Ole Gustav Gjekstad: Ny landslagssjef med fokus på individuell teknikk
Indre Namdal tester ny fastlegemodell: Kommunalt oppgavefellesskap i fokus
Vegard Einan i NHO Service og Handel: LOs søksmål om deltid truer den norske arbeidsmodellen