Samfunn
Giske og Jensen i duell om kutt i dagpenger
Trond Giske (Ap) mener at han ikke fikk svar fra finansminister Siv Jensen (Frp) i spørretimen på hvordan kutt i dagpenger til ledige får flere i jobb.
Giske debuterte som finanspolitisk talsmann for Ap med å kritisere finansministeren for et usosialt budsjettforslag da de to møttes i Stortingets spørretime onsdag.
Giske hevder at regjeringen kutter til dem som trenger hjelp fra fellesskapet aller mest:
– Frp og Høyre lar flere tusen arbeidsløse miste dagpenger. De som rammes, er de som har tjent minst og som har svakest økonomi, sa Giske.
Han la til at regjeringen har vist til seniorforsker Knut Røed for å underbygge at flere kommer i arbeid når dagpengene kuttes. Men Røed har uttalt i et intervju med Dagsavisen at forslaget kan føre til at færre kommer i jobb, og at det kan ta lengre tid før flere kommer i arbeid, fordi de presses over i ordninger som er langt fra arbeidsmarkedet, påpekte Giske.
– Dette handler om å trygge arbeidsplasser, skape flere arbeidsplasser og gjøre flere kvalifisert til fremtidens arbeidsmarked. Så må vi i tillegg sikre at vi har gode og trygge velferdsordninger med en sosial profil som tar vare på dem som faller utenfor. Og det mener jeg at vi gjør, sa Jensen.
– Jeg hørte ikke noe svar på spørsmålet om hvordan kutt i dagpenger som gjør arbeidsledige fattigere, får flere inn i jobb, repliserte Giske.
Han fulgte opp med å vise til flere kutt, blant annet i barnetillegget for uføre.
– Samtidig har antall unge uføre økt med 50 prosent under denne regjeringen, sa Giske.
– Uførereformen, som denne regjeringen har forbedret, var det den rødgrønne regjeringen som tok initiativ til, svarte Jensen. Hun mente at Giske etterlyste tiltak som egentlig bare er «mer av det regjeringen allerede gjør».
– Det viser at det er enighet om hovedlinjene i dette budsjettet, mente finansministeren.
Nylige artikler
Fredsprisvinneren vant folkets hjerter – tross alt
Ny vurdering av pendlerfradrag kan gi penger tilbake
Dette er Høyre-trioens distriktsalibi: Odelsgutt fra bøgda
Slik skal Norge gjøre seg mer attraktivt
Chile kan få sin mest høyreorienterte president siden Pinochet
Mest leste artikler
Økende arbeidsledighet blant unge: Er arbeidslivet tilpasset Gen Z?
Slakter eget slagord
Historisk vedtak: FN-konvensjon for funksjonshemmede innlemmes i norsk lov
Frank Gran om omkamper i kunnskapsorganisasjoner: Forståelse og ledelse
Ole Gustav Gjekstad: Ny landslagssjef med fokus på individuell teknikk