ledertips
Gjort en feil?
Tenk deg om før du handler.
Vi reagerer forskjellig når vi gjør feil. Noen prøver med en gang å legge skylden over på noen andre, andre tar støyten selv, uavhengig av om det er fortjent eller ikke. Ben Dattner og Robert Hogan, skribenter på Harvard Business Reviews nettsted, minner blant annet om disse rådene:
* Tenk før du handler.
Ikke gi respons raskt og impulsivt. Ta deg tid til å tenke igjennom ulike forklaringer på det som har skjedd og mulige reaksjonsmåter.
* Lytt og kommuniser.
Ikke tro at du vet hva andre tenker. Be om tilbakemeldinger, forklar dine egne handlinger og intensjoner.
* Let etter lærdommer.
Feil skjer. Det kan være at det er din skyld, noen andres skyld eller at noen vanskelig kan skyldes for det. Tenk igjennom hvordan og hvorfor feilen skjedde, så unngår du kanskje at det skjer igjen.
Nylige artikler
Splittelse i EU om energi og Ukraina
Nav vet hva som virker, men har ikke råd til å bruke det
Fransk kommunevalg: Ytre venstre overrasker i første runde
Flere Sp-ordførere åpner for å gå til høyresiden
Nordmenn vil ha hardere prioritering i helsetjenesten
Mest leste artikler
Kommunesammenslåinger reduserer byråkrati: Ny rapport fra Kommunekommisjonen
Magne Lerø: Korrupsjonsforvirret Eva Joly med svingslag mot Økokrim
Tilsyns-Norge: 14.450 ansatte – 70.000 tilsyn i året
Robert Flataas om skolepolitikk i Norge: Behov for rammer og ressurser fremfor detaljstyring
Magne Lerø om kommuner som sier nei til vindkraft: Konflikter og politisk strid