Helse
Handikapforbundet og FFO dropper møter
Handikapforbundet dropper fysiske møter for å hindre at medlemmer og ansatte blir utsatt for korona-smitte. Det samme gjør Funksjonshemmedes Fellesorganisasjon.
I går besluttet Norges Handikapforbund (NHF) å innføre restriksjoner på møtevirksomhet for å unngå korona-smitte.
Organisasjonen vil inntil videre ikke gjennomføre fysiske møter, men i stedet bruke videomøter og andre digitale løsninger så langt det det er mulig, skriver Handikapnytt.
– Utgangspunktet vårt er at vi både har en alderssammensetning og en helsesituasjon blant medlemmene som tilsier at vi har flere i risikosonen enn det som er vanlig. Derfor må vi være ekstra forsiktige, sier forbundsleder Tove Linnea Brandvik.
Høysesong for møter
Denne tiden på året er det høysesong for møter i Handikapforbundet. Organisasjonens regler sier at årsmøter i lokal- og regionlag skal være gjennomført innen utgangen av mars. Denne regelen blir nå opphevet i 2020, inntil ny beskjed blir gitt, skriver Handikapnytt.
Lokal møtevirksomhet forbys ikke, men Handikapforbundet sentralt oppfordrer på det sterkeste til ikke å gjennomføre slike møter.
– Slik vår organisasjon er satt sammen, kan ikke NHF sentralt gi pålegg om hva lokallag og regionlag skal gjøre. Det gir ikke organisasjonens lovverk oss myndighet til. Men vi kan komme med en sterk henstilling, sier Brandvik til Handikapnytt.
Forbundslederen poengterer at smittevern er et spørsmål om solidaritet. Om folk bryter karantenebestemmelser eller råd fra helsemyndighetene, skaper det større risiko for andre når de beveger seg ute i samfunnet, påpeker hun.
(Artikkelen fortsetter under bildet.)
Også FFO avlyser møter
Funksjonshemmedes Fellesorganisasjon (FFO) begrenser også møtevirksomheten på grunn av koronaviruset.
– Ut fra det bildet vi ser nå, og etter råd fra helsemyndighetene, har vi besluttet å stoppe møtevirksomhet, sier generalsekretær Lilly Ann Elvestad i Funksjonshemmedes Fellesorganisasjon (FFO) til Handikapnytt.
Beslutningen gjelder større møter og konferanser, mens mindre møter, som styremøter og liknende, foreløpig går som normalt.
Årsmøter som skulle gått sist helgen er utsatt. Dette gjelder FFO Akershus, Buskerud og Østfold, samt etableringsmøte av nye FFO Viken, forteller FFO på sine nettsider. Ny dato er satt til 18. april.
«Slik vi vurderer situasjonen akkurat nå har vi ikke på generell basis valgt å avlyse alle arrangementer i FFOs regi. Likevel har vi anbefalt at møter som krever vedtak og slik sett er avhengig av oppslutning fra våre medlemsorganisasjoner og delegater fra disse, bør vurderes utsatt», skriver FFO i en orientering om korona-forhåndsregler på organisasjons nettsider.
Nylige artikler
Fra KI til verdiskaping i offentlig sektor
Norge må forstå uroen som et teknologisk vendepunkt
Høyre skuffet over Frp-signaler: – Ikke øk selskapsskatten!
Ledelsen får dårlig skår. Hva gjør du da som leder?
KI-advarsler har fått Støre til å ringe utlandet
Mest leste artikler
Sykmeldt: Slik ber du om tilrettelegging uten å dele diagnose
Tjenende lederskap: selvmotsigelse eller bærekraftig ledelse?
Forbes: Kong Harald V hadde liten konstitusjonell makt. Han ledet likevel
Stenseth-brannen: Slik tok brigadesjefen de brutale valgene
Ståle Langvik om PISA 2025: 10,4 prosent av norske elever var ikke med i testen