Annonse
Samfunn
Hareide vil få flere til å velge miljøvennlige kjøretøy i godstransporten
Kjøre- og hviletidsreglene i godstransporten slår inn ved 3,5 tonn. Men kjøretøy med alternative drivstoffer er ofte mye tyngre, og derfor endres nå reglene.
Annonse
– Vi ønsker å legge til rette for mer bruk av miljøvennlige kjøretøy, også i godstransporten, sier samferdselsminister Knut Arild Hareide (KrF) i en pressemelding.
Kjøretøy med alternative drivstoff er ofte tyngre enn fossildrevne kjøretøy på grunn av tunge batteri og gasstanker. Hareide peker på at dette gir en uheldig konkurranseulempe når det gjelder kjøre- og hviletidsreglene som slår inn når vekten overstiger 3,5 tonn.
– Derfor vil vi nå gjøre et unntak for kjøretøy med alternative drivstoff med tillatt totalvekt opptil 4,25 tonn i dette regelverket, sier Hareide.
Endringene trer i kraft fra 30. april.
Nylige artikler
Regjeringen får smekk av Stortinget – har ikke fulgt opp vedtak
Kommuneeksperten: – Vi styrer mot et sammenbrudd
Nye regler: Hva skal stå i en arbeidsavtale?
Er Norge i stand til å tenke nytt om sykefravær?
Ledelse etter Bodø/Glimt-modellen
Mest leste artikler
Kommunesammenslåinger reduserer byråkrati: Ny rapport fra Kommunekommisjonen
Magne Lerø: Korrupsjonsforvirret Eva Joly med svingslag mot Økokrim
Tilsyns-Norge: 14.450 ansatte – 70.000 tilsyn i året
NAVs utfordringer: Effektive tiltak som lønnstilskudd blir ikke prioritert
Robert Flataas om skolepolitikk i Norge: Behov for rammer og ressurser fremfor detaljstyring