Kortnytt
Innvandrere gir mindre kjønnsforskjeller i arbeidsmarkedet
Mannlige innvandrere jobber i større grad på tvers av kjønnstradisjonelle yrker enn det norskfødte menn gjør.
Dette bidrar til mer kjønnsbalanse i Norge, ifølge en ny rapport fra Institutt for samfunnsforskning (ISF), som ser på innvandrergrupper, kjønnsdelingen og det norske arbeidsmarkedet i perioden 2003 til 2014.
I rapporten fremheves renholdsbransjen, som er i ferd med å endres fra å være kvinnedominert til å bli mer kjønnsbalansert som følge av at menn med innvandrerbakgrunn kommer inn.
– I Oslo har renholdsbransjen nærmest gått gjennom et kjønnsskifte i arbeidsstokken. Renholderen du møter på kontoret er ikke lenger en kvinne med etnisk majoritetsbakgrunn, men ofte en mann med innvandrerbakgrunn, forteller forsker ved ISF, Marjan Nadim til Forskning.no.
Nylige artikler
Fristelsen til å stadig skylde på andre
Ekspert frykter Ukrainas skjebne: – Bør gå kaldt nedover ryggen på europeerne
Ny AUF-leder vil ha unge i arbeid: – Trenger mer cash
Det maskiner ikke kan gjøre
Arbeidsmiljøloven står i veien for fremtidens arbeidsliv
Mest leste artikler
Høyesterett strammer inn: Flere kan få krav på overtidsbetaling
Henning Bang: Hva skiller gode og dårlige ledergrupper?
Vegard Einan: Tariffavtaler svekker bedriftenes konkurransekraft
NHO-direktør: Tariffavtaler får bedrifter til å unngå organisering
Nato i kaos: Trump skaper usikkerhet om Ukraina og Russland