Samfunn
Intern strid i Frp om tvangssammenslåing
Et flertall i Frps stortingsgruppe sier nei til tvangssammenslåing av landets fylker, ifølge Dagbladet.
Regjeringspartiene og støttepartiene Venstre og KrF forhandler i disse dager om både en kommunereform og en regionreform. Det er kjent at partene sliter med å komme til enighet om en kommunereform, der KrF er svært skeptisk til å tvangssammenslå kommuner.
Nå er det imidlertid også strid internt i Frps stortingsgruppe om hvorvidt partiet skal støtte tvangssammenslåing av regioner, skriver Dagbladet.
På partiets gruppemøte i forrige uke skal et flertall i gruppa ha sagt nei til fylkestvang, ifølge avisen. Saken kan komme opp på ny i et ekstraordinært møte senere i uka eller i neste uke.
LES MER:
- KrF har trua: Tror på enighet i løpet av februar
Regionreformen har vært et betent tema i flere Frp-fylkeslag. Flere Frp-medlemmer er blant annet blitt ekskludert i Møre- og Romsdal på grunn av uenighet om reformen. Det var også grunnlag for bråket som førte til eksklusjoner i Aust-Agder Frp.
Leder Helge Andre Njåstad (Frp) i kommunalkomiteen på Stortinget bekrefter at diskusjonene går innad i partiet, men sier det aldri har vært snakk om at Frp ikke skal forhandle om en regionreform i sammenheng med kommunereformen.
– Vi driver nå og forhandler om helheten i begge deler. Så får vi veie for og imot når vi har fått en helhet presentert. Det er viktig for meg å få fram at det nok ikke er aktuelt for oss å være den som eventuelt går fra bordet, sier han.
Nylige artikler
Direktørveldet er over oss – ikke minst i NHO
Når ansatte låses fast, taper både arbeidslivet og samfunnet
«Mitt barn oppfører seg i alle fall bra»
Advokat-Norge kjekler om særlig uavhengig stilling
Norske mediebedrifter tar Meta til retten
Mest leste artikler
KI kan ta feil med stor overbevisning – illusjonen om én intelligens
NITO: Arbeidsgivere må følge reglene om overtid
NVE gir første vindkraftkonsesjon på ni år
– «De tradisjonelle» vil fortsette å gjøre det samme, med lavere kostnader. «De smarte» tenker annerledes
Ny metastudie viser at det å fremstå som en ledertype ikke nødvendigvis gir effektiv ledelse.