Samfunn
Jensen: - Regjeringen nær enighet om bompenge-pakke
– Jeg gleder meg til å kunne presentere en enighet snart. Vi nærmer oss en løsning, sa Jensen til VG etter NRKs partilederdebatt i Arendal mandag kveld.
Ifølge avisa, som har pratet med de fire partilederne Jensen, Erna Solberg (H), Trine Skei Grande (V) og Kjell Ingolf Ropstad (KrF), jobbes det langs flere spor: Den totale bompengegjelden kan bli redusert, det kan bli økt støtte til kollektivtransport i byene, det utredes et skattefradrag for ekstra høye utgifter til bompenger, det kan bli lavere satser, og kommunene kan bli pålagt å betale mer for veibygging de ellers måtte dekke selv, innenfor bypakkene.
Høy temperatur
Det ble mandag kveld høy temperatur og svært høylytt da bompenger, som tok opp mesteparten av debatten, sto på agendaen.
Siden Høyre og Frp overtok regjeringsmakten i 2013, har bompengene økt fem ganger i Bergen, raste bompengepartiets Trym Aafløy mot Jensen innledningsvis.
– De har kommet med masse løfter som velgerne fremdeles ser langt etter, fastslo han.
Kan ha blitt for mye
Statsminister Erna Solberg (H) innrømmet senere i debatten at det kanskje har blitt litt for mye bompenger.
– Jeg mener vi skal lytte når folk gir et så klart og tydelig signal om at vi kanskje har strukket strikken litt langt. Bompengene er krevende i hverdagen til folk. Det blir mye penger, sa Solberg.
Til VG sier hun at det forhandles om å redusere bompengene.
– Det vi forhandler om er måter å øke støtten til kollektivtransport i byene, og samtidig redusere bompengene. Samtidig ser vi på måter å redusere bompengene på veiene utenfor de store byene.
Nylige artikler
Norge, EU og Storbritannia enige om fiskeriavtale
EUs beslag av russiske midler: De Wever alene mot Kommisjonen – men vinner hjemme i Belgia
Økt oppmerksomhet uten politisk betydning
Monument-syndrom og offentlige bevilgninger
Så mange ledere er det i kommunen der du bor
Mest leste artikler
Regjeringen skroter lovfestet betalt ferie fra første arbeidsår: Akademikernes leder Lise Lyngsnes Randeberg er skuffet
Forsvarsmekanismer på arbeidsplassen: Hvordan ledere og ansatte lurer seg selv
Magne Lerø: Trump og EU: Forvirring rundt fredsplanen for Ukraina
Indre Namdal tester ny fastlegemodell: Kommunalt oppgavefellesskap i fokus
Vegard Einan i NHO Service og Handel: LOs søksmål om deltid truer den norske arbeidsmodellen