Samfunn
Kampfly kan føre til nedleggelser i Forsvaret
Årlige driftskostnader på 3,4 milliarder kroner for det planlagte Joint Striker Fighter-prosjektet kan føre til nedleggelser i Forsvaret.
Det mener flere forsvarseksperter som Klassekampen har snakket med.
Forsvaret regner med å sitte igjen med en gjennomsnittlig årlig utgift til kampflyene på 3,4 milliarder kroner, noe som er mer enn det som samlet sett brukes på hele Sjøforsvaret.
Forsvarsekspert Jacob Børresen frykter konsekvensene.
– Bak fasaden av spesialstyrker og internasjonale operasjoner truer konkurs. Det er ikke penger til å øve, det er ikke penger til å seile, og hele Forsvaret er underbemannet, sier Børresen, som tidligere har jobbet som rådgiver for forsvarsministeren.
Forsvarsanalytiker John Berg tror også at Forsvaret må kutte kraftig som et resultat av kampflyutgiftene.
– Forsvaret er allerede helt inne på tannkjøttet for innsparinger. Må man gjøre kutt, vil det spre seg over hele linja og få veldig store konsekvenser for mange våpengrener, sier Berg.
Statssekretær Roger Ingebrigtsen (Ap) forsikrer imidlertid at kjøpet av F35-flyene ikke vil svekke territorialforsvaret. (©NTB)
Les også: Dramatisk prisøkning på nye kampfly
Nylige artikler
Mye skrolling påvirker opplevelsen av arbeidsmiljøet
Politikerskapt mangel på ansatte i offentlig sektor
Slik leder du best når det gjelder som mest
Hver sjette tiendeklassing har et fravær som vekker bekymring
Innvandring til Norge tilbake på nivået fra 2019
Mest leste artikler
Tilsyns-Norge: Er vi i ferd med å kontrollere hverandre i senk?
Gyda Ellefsplass Olssen kåret til Årets forsvarskvinne 2026
Magne Lerø: Korrupsjonsforvirret Eva Joly med svingslag mot Økokrim
Kommunesammenslåinger reduserer byråkrati: Ny rapport fra Kommunekommisjonen
LO avviser drøfting av innleiesaken i Samarbeidskomiteen med Ap