Samfunn
Kan endre asylpolitikken for barnas skyld
Justisminister Knut Storberget (Ap) vurderer en liberalisering av asylpolitikken når det gjelder barnefamilier.
Knut Storberget varsler at han vil gjennomgå hele asylpolitikken for barn, enten de er enslige mindreårige eller har kommet sammen med foreldrene, skriver Aftenposten.
Neste år vil Justisdepartementet presentere en stortingsmelding om barn på flukt. Storberget sier han vil se på muligheten for en særordning for barnefamilier og inviterer Stortinget til debatt om saken.
– Det er ikke uten grunn at jeg har satt i gang dette arbeidet. Jeg har en sterk mistanke om at det ikke er godt nok i dag, sier justisministeren.
Storberget vil drøfte om det bør opprettes egne mottak og en egen returordning for barnefamilier. Han vil også ha ned saksbehandlingstiden for barnefamilier fra 240 til 60 dager.
Justisministeren varsler også at han vil ha en gjennomgang med Politiets utlendingsenhet (PU) om mer skånsom metodebruk ved utsendelse av barnefamilier.
Storberget erkjenner at en eventuell liberalisering kan gjøre Norge mer attraktivt for barnefamilier.
– Men dette rike landet har råd til å ta en runde om hvordan vi behandler barn på flukt, sier han. (©NTB)
Nylige artikler
Fredsprisvinneren vant folkets hjerter – tross alt
Ny vurdering av pendlerfradrag kan gi penger tilbake
Dette er Høyre-trioens distriktsalibi: Odelsgutt fra bøgda
Slik skal Norge gjøre seg mer attraktivt
Chile kan få sin mest høyreorienterte president siden Pinochet
Mest leste artikler
Økende arbeidsledighet blant unge: Er arbeidslivet tilpasset Gen Z?
Slakter eget slagord
Historisk vedtak: FN-konvensjon for funksjonshemmede innlemmes i norsk lov
Ole Gustav Gjekstad: Ny landslagssjef med fokus på individuell teknikk
Frank Gran om omkamper i kunnskapsorganisasjoner: Forståelse og ledelse