Samfunn
Karin Hindsbo inhabil i sak om Tangen-gave til Nasjonalmuseet
Advokater mener Nasjonalmuseets direktør Karin Hindsbo er for nær venn av Nicolai Tangen til å involvere seg i en sak om en gave fra Tangens stiftelse.
– Hindsbos personlige relasjon til Tangen kan være egnet til å motivere Hindsbo til å gi AKO Foundation fordeler de ellers ikke ville ha oppnådd, eller motsatt, at AKO Foundation blir vurdert strengere enn de ellers ville ha blitt, skriver advokatfirmaet Føyen Torkildsen i en habilitetsvurdering som er bestilt av Nasjonalmuseets styre, ifølge VG.
Vurderingen kommer etter at Nasjonalmuseets direktør Karin Hindsbo i fjor høst spurte Nicolai Tangen om hans stiftelse Ako Foundation vil bidra med midler til museet.
10. mars fikk Nasjonalmuseet et konkret tilbud om å få overført penger fra stiftelsen.
Både Hindsbo og Tangen har bekreftet at de er venner.
Habilitetsvurderingen ble gjort etter at Tangen trakk seg fra styret i Ako Foundation under prosessen med å bli oljefondssjef.
Advokatene fastslår at Hindsbo likevel «fortsatt vil være inhabil til å saksbehandle eller håndtere inngåelsen av den avtalen som partene allerede er i forhandlinger om.».
Hindsbo skriver i en epost til VG at det er nærliggende at hun kontakter relevante personer hun kjenner om mulige samarbeid, og at hun vil fortsette å gjøre dette.
– Selve forhandlingene og beslutningene må selvsagt gjennomføres av andre dersom jeg i enkelte tilfeller skulle bli erklært inhabil, skriver hun.
Nylige artikler
Sikkerhet sprenger alle budsjetter
Derfor tror de Solskjær fikk nei
Laveste handelsoverskudd siden pandemien
Strid på Stortinget om kjøp av koreanske raketter: – Altfor sårbart
Forsvarsministeren: Kroatisk president alene om Svalbard-uttalelser
Mest leste artikler
Frank Gran om arbeidsmiljølovens nye krav: Politiets utfordringer i 2026 fører til lovbrudd
Rekruttering av ledere tar lengre tid: Arbeidsgiverne er blitt mer opptatt av «perfekt match» når de skal rekruttere ledere
Økende arbeidsledighet blant ledere i 2025
Effektive lederrutiner: Slik maksimerer toppledere arbeidsdagen
Kommunekommisjonen unngår elefanten i rommet: Kritikk mot forslagene