Samfunn
Kommunalt møte om utslippet i Alnaelva
Flere etater i Oslo kommune kom tidlig torsdag morgen sammen for å drøfte situasjonen etter det store utslippet av fyringsolje i Alnaelva onsdag.
– Vi tar vannprøver i hele fjorden med tanke på hvordan strømmen går for blant annet å få svar på hvor folk kan dra i dag for å bade, sier kommunikasjonsdirektør Richard Kongsteien i kommunen til NTB.
Han sier at det stort sett er kommunale etater som vil delta på møtet.
Politiet og Oslo kommune gikk onsdag kveld ut og advarte mot bading på Sørenga grunnet utslippet av fyringsolje i Alnaelva tidligere på dagen.
Opp mot 50.000 liter fyringsolje rant onsdag ettermiddag ut i elva og videre mot fjorden i Oslo. I 22-tiden var oljen i ferd med å nå sjøen ved Kongshavn, og kan være en fare for de badende ved sjøbadet ved Sørenga.
– I kveld er det masse mennesker der, og vi har bybetjenter på plass der nå for å advare folk mot bading. Man kan allerede se oljefilm og merke lukt i området, og vi advarer folk mot å bade i sjøen i området, sa Kongsteien til NTB onsdag kveld.
Lekkasjen skjedde i Arnljot Gellines vei 3 etter tømming av noen tanker. Miljøstiftelsen Bellona varslet raskt at de ville anmelde utslippet, men de mener at det ikke bare er selve lekkasjen som er kritikkverdig.
Nylige artikler
Vedum stenger døra for MDG i oljepolitikken
Far og sønn sto bak masseskytingen i Australia som kostet 15 liv
Skattekortet for 2026 er klart: Er du trukket ut i skattelotteriet?
Fredsprisvinneren vant folkets hjerter – tross alt
Ny vurdering av pendlerfradrag kan gi penger tilbake
Mest leste artikler
Økende arbeidsledighet blant unge: Er arbeidslivet tilpasset Gen Z?
Slakter eget slagord
Historisk vedtak: FN-konvensjon for funksjonshemmede innlemmes i norsk lov
Frank Gran om omkamper i kunnskapsorganisasjoner: Forståelse og ledelse
Forbundsleder Lill Sverresdatter Larsen i NSF varsler flere søksmål for overtidsbetaling til deltidsansatte sykepleiere