Samfunn
Kommunalt møte om utslippet i Alnaelva
Flere etater i Oslo kommune kom tidlig torsdag morgen sammen for å drøfte situasjonen etter det store utslippet av fyringsolje i Alnaelva onsdag.
– Vi tar vannprøver i hele fjorden med tanke på hvordan strømmen går for blant annet å få svar på hvor folk kan dra i dag for å bade, sier kommunikasjonsdirektør Richard Kongsteien i kommunen til NTB.
Han sier at det stort sett er kommunale etater som vil delta på møtet.
Politiet og Oslo kommune gikk onsdag kveld ut og advarte mot bading på Sørenga grunnet utslippet av fyringsolje i Alnaelva tidligere på dagen.
Opp mot 50.000 liter fyringsolje rant onsdag ettermiddag ut i elva og videre mot fjorden i Oslo. I 22-tiden var oljen i ferd med å nå sjøen ved Kongshavn, og kan være en fare for de badende ved sjøbadet ved Sørenga.
– I kveld er det masse mennesker der, og vi har bybetjenter på plass der nå for å advare folk mot bading. Man kan allerede se oljefilm og merke lukt i området, og vi advarer folk mot å bade i sjøen i området, sa Kongsteien til NTB onsdag kveld.
Lekkasjen skjedde i Arnljot Gellines vei 3 etter tømming av noen tanker. Miljøstiftelsen Bellona varslet raskt at de ville anmelde utslippet, men de mener at det ikke bare er selve lekkasjen som er kritikkverdig.
Nylige artikler
Økt arbeidsledighet og færre ledige stillinger i juli
For få studenthybler på leiemarkedet: – Skjønner at studenter og foreldre er urolige
Når ble motgang et tegn på at noe er galt?
Silvija Seres: Overrasket over hvor fort KI har blitt normalisert
Ungdomskriminaliteten i Oslo går ned
Mest leste artikler
Øystein Eriksen Søreide advarer: Norge er for avhengig av utenlandsk digital infrastruktur
Tormod Harbo: Derfor misbrukes forskning i samfunnsdebatten
NHO-direktør Vegard Einan advarer mot uforutsigbar arbeidslivspolitikk og nye overtidsregler for deltid
Lise Lyngsnes Randeberg: Seier i lønnsoppgjøret i staten, advarer mot populisme
John Markus Lervik om jobb og ferie: Slik bygges milliardselskaper