Annonse
Samfunn
Kraftig fall i europeeres tillit til AstraZeneca
Europeere har mistet tillit til AstraZenecas koronavaksine, viser en undersøkelse. Unntaket er briter, som stort sett fortsatt mener at vaksinen er trygg.
Annonse
De fleste innbyggere i de største EU-landene, inkludert Tyskland, Frankrike, Spania og Italia, tror vaksinen kan være farlig, viser en meningsmåling utført av britiske YouGov.
Men Storbritannia skiller seg ut. Over to tredeler av de spurte sa at de mener at vaksinen til det svenskbritiske selskapet er trygg. Kun 9 prosent sa seg uenig.
Flere europeiske land har de siste ukene satt bruken av AstraZeneca-vaksinen på pause mens man undersøkte om vaksinen kunne gi økt risiko for blodpropp.
EUs legemiddeltilsyn (EMA) har siden uttalt at vaksinen er trygg.
Nylige artikler
Equinor bestrider forelegg fra Økokrim – vil ta saken til retten
Husbanken: Bostøtten dekker mindre av boutgiftene enn før
KI-utvalg slår alarm: Vil skrote hjemmeeksamen
Stor mangel på tilrettelagte boliger: Utbyggerne kvier seg, kommunene mangler penger
Norge mangler en boligplan for eldrebølgen
Mest leste artikler
Slakter eget slagord
Historisk vedtak: FN-konvensjon for funksjonshemmede innlemmes i norsk lov
Økende arbeidsledighet blant unge: Er arbeidslivet tilpasset Gen Z?
Forbundsleder Lill Sverresdatter Larsen i NSF varsler flere søksmål for overtidsbetaling til deltidsansatte sykepleiere
Frank Gran om omkamper i kunnskapsorganisasjoner: Forståelse og ledelse