Annonse
etikk og samfunnsansvar
Lege mener han fikk sparken på grunn av varsling
En overlege fikk sparken fra Sykehuset Asker og Bærum fordi sykehusledelsen mente han var en fare for pasientene. Selv mener han at han ble sagt opp fordi han varslet om feil i datasystemet DIPS.
Annonse
Sykehuset Asker og Bærum har vært i hardt vær etter at de innrømmet å ha brutt lovpålagte behandlingsfrister for flere tusen pasienter som ble registrert i datasystemet DIPS.
Nå skriver VG at sykehuset i mai på dagen sa opp overlegen som hadde jobbet ved sykehuset i ti år. Ledelsen begrunnet oppsigelsen med at han mangler kompetanse, har gjort alvorlige feil, ikke har holdt arbeidslister à jour og vært illojal overfor ledelse og kolleger.
Selv mener legen at han er blitt oppsagt fordi han flere ganger har sagt fra om problemer med datasystemet DIPS.
Tirsdag starter arbeidsrettssaken i Drammen tingrett.
Helsetilsynet opplyser at de ikke har noen sak mot den oppsagte overlegen. (©NTB)
Nylige artikler
Fredsprisvinneren vant folkets hjerter – tross alt
Ny vurdering av pendlerfradrag kan gi penger tilbake
Dette er Høyre-trioens distriktsalibi: Odelsgutt fra bøgda
Slik skal Norge gjøre seg mer attraktivt
Chile kan få sin mest høyreorienterte president siden Pinochet
Mest leste artikler
Økende arbeidsledighet blant unge: Er arbeidslivet tilpasset Gen Z?
Slakter eget slagord
Historisk vedtak: FN-konvensjon for funksjonshemmede innlemmes i norsk lov
Frank Gran om omkamper i kunnskapsorganisasjoner: Forståelse og ledelse
Forbundsleder Lill Sverresdatter Larsen i NSF varsler flere søksmål for overtidsbetaling til deltidsansatte sykepleiere