Samfunn
Lønnsutgiftene i Politidirektoratet har økt med 88 millioner på fire år
Lønnsutgiftene og antall ansatte i Politidirektoratet (POD) har gått opp, fire år etter at Frp gikk til valg på å legge ned hele direktoratet.
En oversikt VG har fått tilgang til, viser at PODs lønnsutbetalinger har steget fra 131 millioner kroner til 219 millioner kroner på fire år. Antall ansatte har i samme periode økt fra 215 til 320.
– Det virker som en vekst som er ute av justisministerens kontroll, sier Hadia Tajik, Arbeiderparti-nestleder og leder av Stortingets justiskomité.
Justisminister Per-Willy Amundsen (Frp) sier økningen startet under den forrige regjeringen, og at POD skal ned i størrelse i årene fremover.
– Økningen i POD skjedde fram til 2014. Etter det dreier økningen seg om midlertidige prosjektstillinger, som i hovedsak handler om nærpolitireformen, IKT-utvikling og HR, sier Amundsen.
Han viser til at 70 av stillingene er prosjektrelaterte, og at antall ansatte skal ned.
Nylige artikler
Hva Itera har lært om kriseledelse under krigen i Ukraina
Her er Støres plan for Norge de neste årene
Ung, ivrig og utslitt?
Vedum stenger døra for MDG i oljepolitikken
Far og sønn sto bak masseskytingen i Australia som kostet 15 liv
Mest leste artikler
Slakter eget slagord
Historisk vedtak: FN-konvensjon for funksjonshemmede innlemmes i norsk lov
Økende arbeidsledighet blant unge: Er arbeidslivet tilpasset Gen Z?
Forbundsleder Lill Sverresdatter Larsen i NSF varsler flere søksmål for overtidsbetaling til deltidsansatte sykepleiere
Frank Gran om omkamper i kunnskapsorganisasjoner: Forståelse og ledelse