Kortnytt
Mange stillinger utlyses ikke offentlig
Seks av ti bedrifter benytter offentlige kanaler som aviser, stillingsbaser på nett, sosiale medier eller egen nettside når de lyser ut ledige stillinger. Det går fram av Navs bedriftsundersøkelse for 2017.
Fire av ti brukte ikke offentlige kanaler ved siste ansettelse. Det betyr at stillingene ble besatt gjennom intern rekruttering, eget nettverk, ved at personen som ble rekruttert selv tok kontakt, eller ved bruk av bemanningsbyråer og CV-databaser på internett.
Bruken av offentlige kanaler varierer etter bransje. Slike kanaler ble brukt for 92 prosent av ansettelsene i offentlige forvaltning og 85 prosent i helse- og sosialtjenester. I bygg- og anlegg ble bare 31 prosent av stillingene utlyst offentlig, og i jordbruk, skogbruk og fiske var andelen bare 22 prosent.
Nylige artikler
Endringer i regjeringen: Støre på Slottsplassen med de nye statsrådene
Elevene som ikke er med i PISA-tallene
Norge oppretter ambassade i Qatar
Sveriges regjeringsalternativer: Anderssons umulige dilemma
Når ønsket om å jobbe møter behovet for tilrettelegging
Mest leste artikler
Tjenende lederskap: selvmotsigelse eller bærekraftig ledelse?
Høyesterett skal avklare «særlig uavhengig stilling» og overtid
Forbes: Kong Harald V hadde liten konstitusjonell makt. Han ledet likevel
Hva er ADHD? Og hvordan arter ADHD seg i arbeidslivet? Lege og psykiater Espen Anker gir svar.
Kommuneforskere: Norge mangler politisk vilje til omstilling