Samfunn
Mer penger til tiltak mot marin forsøpling
25 millioner kroner ekstra er nå fordelt til tiltak mot marin forsøpling.
Rydding av strender og sjøbunn er prioritert når Miljødirektoratet har fordelt pengene.
– En av de største miljøutfordringene globalt er forsøpling av havet, og omfanget øker. Marin forsøpling og spredning av mikroplast i havet har negativ påvirkning på marine økosystem, naturmangfold og bærekraftig utvikling, sier klima- og miljøminister Vidar Helgesen i en pressemelding.
De 25 millionene ble bevilget i Revidert nasjonalbudsjett til en tilskuddsordning for tiltak mot forsøpling i havet. Pengene kommer i tillegg til 35 millioner kroner som ble fordelt i mai i år.
Rydding av strender
Miljødirektoratet har prioritert å gi støtte til rydding av avfall på strender. Plast hoper seg opp i strandsonen langs kysten, hvor plasten blir utsatt for sol, bølger og vind som deler den opp til mikroplast. Mikroplast kan blant annet spre miljø- og helseskadelige stoffer og være til skade for fisk, fugl og dyr.
Det aller meste av plasten som har havnet i havet, synker og blir liggende på sjøbunnen. Fordi havbunnen er så stor, blir den spredd over store områder, og blir ute av syne for de fleste. Prosjektene som får støtte skal også bidra til å rydde under vann.
I søknadsrunden til Miljødirektoratet tidligere i år kom det inn over 200 søknader. Det er mer enn tre ganger så mye som i 2016. De ekstra midlene gjør at flere prosjekter som fikk avslag tidligere i år likevel kan settes i gang.
Nylige artikler
Truer gruvevirksomheten virkelig rettsstaten?
Frp-Helgheim mener hetsefokus skremmer folk fra å delta i samfunnsdebatten
Det er stygt å lyve – både i rettslig og politisk forstand
Derfor drøyer Norge med nødvendig omstilling: Politikerne har råd til å vente
Norsk tollkamp i USA denne uka: – USAs tollpolitikk skaper stor uforutsigbarhet
Mest leste artikler
Omorganiseringer øker kraftig: Flere frykter å miste jobben
La Jens Stoltenberg starte dialog med Russland og Putin
Vegard Einan: Overtidsbetaling for deltidsansatte kan koste milliarder
4 av 10 ledere synes det er krevende å lede ansatte som jobber fra hjemmekontor, viser undersøkelse
Ståle Langvik: 84 milliarder brukt uten bedre resultater i skolen