Samfunn
Misnøye med lokalpolitikere
Seks av ti er sterkt misfornøyd med lokalpolitikerne og mener særinteresser vinner frem og får gjennomslag i kommunene. Men de kommunale tjenestene er de godt fornøyd med.
Ankepunktene til folk er at særinteresser – lobbyister og godt organiserte interesser – vinner fra, på bekostning av den tause majoritet. Dessuten at det ikke har noen betydning for lokalpolitikken hvilke partier som styrer i kommunen og at det ikke nytter for folk flest å engasjere seg i lokalpolitikken – mulighetene til å påvirke beslutninger som angår dem selv er små, heter det i en rapport Universitetet i Oslo har gjort for kommunenes arbeidsgiverforening KS og Kommunaldepartementet, skriver Aftenposten.
– Bildet er snudd helt opp ned fra ti år tilbake. Da var folk misfornøyd med barnehager og eldreomsorg, sier professor Harald Baldersheim, som har gjort undersøkelsen sammen med professor Lawrence Rose.
86 prosent av de 22.600 innbyggerne i de 82 kommunene som er med i undersøkelsen svarte at de var fornøyd med det kommunale tjenestetilbudet generelt.
Nylige artikler
Når stress ikke bare handler om jobben
Hemmelige møter mellom Trump-administrasjonen og høyreekstreme separatister i Canada
Kontrakt om kjøp av sørkoreanske raketter signert
Hvordan forebygge stress hos dine mest ambisiøse medarbeidere
Suget etter veivisere
Mest leste artikler
Diskrimineringsnemnda og Kirkerådet: Leder degradert etter kontroversiell rasismeavgjørelse
Randstad Workmonitor 2026: Norge leder an i tillit og fleksibilitet i arbeidslivet
Jobb & karriere: Hvordan håndtere økt sykefravær og stress i arbeidsmiljøet
Hvordan lede uten å miste seg selv: Espen Thunestvedts innsikt i bevissthet og ledelse
Algoritme-ledelse: Økt risiko for stress og helseplager i arbeidslivet