Kortnytt
Mister muligheten til å ta fagbrev
Regjeringens omlegging av arbeidsmarkedstiltakene gjør at personer med nedsatt arbeidsevne mister muligheten til å ta fagbrev. Det opplyser administrerende direktør Elisabeth Erlandsen i Spir Oslo.
Spir hjelper både ungdommer som har falt ut av skolen eller har psykiske problemer, tidligere innsatte, innvandrere og flyktninger med å finne en vei ut i arbeidslivet. For mange er det å bli lærling og få fagbrev løsningen.
I et innlegg i Dagsavisen skriver Erlandsen at personer med nedsatt arbeidsevne nå mister denne muligheten. Nav får ikke lenger dekke lærlingenes lønn.
«Gruppen stiller bakerst i køen for ordinære lærlingplasser. Samtidig er det her investeringen ved å satse på opplæring er mest lønnsom. Skal de som har størst nytte av et fagbrev få hjelp også i fremtiden, må man finne en varig løsning. Den politiske viljen burde være til stede» skriver Erlandsen, som håper endringen kun er et arbeidsuhell fra regjeringens side.
Nylige artikler
Gir råd om hvordan du blir mer effektiv på jobben med KI
KI-genererte varsler ute av kontroll
Er det greit å ta ekstrajobb hos en annen arbeidsgiver?
Rødt vil stanse nye datasentre: – Kan ikke bli hele Europas minnepinne
Demokratiets skjulte makt: Hvem bestemmer egentlig hvilken kunnskap som teller?
Mest leste artikler
Vegard Einan: Overtidsbetaling for deltidsansatte kan koste milliarder
4 av 10 ledere synes det er krevende å lede ansatte som jobber fra hjemmekontor, viser undersøkelse
Ståle Langvik: 84 milliarder brukt uten bedre resultater i skolen
Få praktiske tips til hvordan du bruker KI og ChatGPT mer effektivt på jobb.
Omorganiseringer øker kraftig: Flere frykter å miste jobben