Samfunn
Munnbind er noe av det aller siste vi gjør noe med
Å droppe munnbind-påbud ligger i trinn 4 av gjenåpningsplanen for Oslo, opplyser byrådsleder Raymond Johansen (Ap).
– Munnbind og hjemmekontor er noe av det aller siste vi gjør noe med, forteller byrådslederen til Aftenposten.
Han forklarer det med anbefalingene fra Folkehelseinstituttet (FHI) og Helsedirektoratet.
– Vi ser jo at først hadde man en kort periode hvor man diskuterte om man skulle ha munnbind eller ikke. Ellers i Europa og andre steder er dette er et lite plagsomt føre-var-tiltak. Det kan jo ikke være gærent å gå med munnbind, sier Johansen.
Trinn 2 forlenget
Tirsdag denne uka ble det kjent at de nåværende koronatiltakene i Oslo forlenges til 18. juni. Oslo er dermed fortsatt på trinn 2 av gjenåpningsplanen til kommunen.
Smitten økte i starten av juni, og et utbrudd blant russen har ført til høye smittetall i blant annet Nordre og Vestre Aker. I forrige uke var det 596 nye smittede i Oslo, de høyeste tallene siden midten av mars.
Tidligst 1. juli
Ifølge Aftenposten ligger det an til at munnbind-påbudet kan vare langt inn i sommeren, ettersom helsemyndighetene har sagt at hvert trinn bør vare i to-tre uker.
Derfor vil trinn 4 i Oslo tidligst kunne starte en gang mellom 1. og 7. juli – og det forutsetter at antall smittede og innlagte koronapasienter fortsetter å falle.
Nylige artikler
Hva Itera har lært om kriseledelse under krigen i Ukraina
Her er Støres plan for Norge de neste årene
Ung, ivrig og utslitt?
Vedum stenger døra for MDG i oljepolitikken
Far og sønn sto bak masseskytingen i Australia som kostet 15 liv
Mest leste artikler
Slakter eget slagord
Historisk vedtak: FN-konvensjon for funksjonshemmede innlemmes i norsk lov
Økende arbeidsledighet blant unge: Er arbeidslivet tilpasset Gen Z?
Forbundsleder Lill Sverresdatter Larsen i NSF varsler flere søksmål for overtidsbetaling til deltidsansatte sykepleiere
Frank Gran om omkamper i kunnskapsorganisasjoner: Forståelse og ledelse