Velferd
Munnbind skaper trøbbel for hørselshemmede
Munnbind skaper problemer for hørselshemmede som er avhengige av munnavlesing. Gjennomsiktige masker blir produsert, men fins ikke i Norge, forteller bladet Din Hørsel.
Fra mandag denne uka anbefaler myndighetene bruk av munnbind for dem som reiser kollektivt i rushtiden i og til og fra Oslo og Indre Østfold når man ikke kan opprettholde minst én meter avstand til andre passasjerer.
Munnbind brukes også i en rekke andre sammenhenger for å hindre koronasmitte.
Den økte bruken av munnbind skaper imidlertid problemer for hørselshemmede.
Dialog bak tette munnbind og masker er i seg selv vanskelig å oppfatte med nedsatt hørsel. I tillegg er mange avhengige av å lese på munnen for å få med seg det som blir sagt.
Munnbind maskerer bokstavelig talt bort den nyttige mimikken og er et velkjent problem for hørselshemmede, skriver bladet Din Hørsel på sine nettsider.
Hørselsvennlige munnbind
I andre land produseres hørselsvennlige munnbind med «vindu» og transparente masker til medisinsk bruk. Det kan likevel ta tid før disse finner veien til norske helseinstitusjoner og apotek, ifølge Din Hørsel.
Apotekforeningen kjenner ikke til at noen av deres medlemmer har vurdert innkjøp av hørselsvennlige munnbind.
Mange henvendelser til HLF
Mange har tatt kontakt med Hørselshemmedes Landsforbund (HLF) de siste månedene med spørsmål om hvorfor det ikke er mulig å få tak i gjennomsiktige munnbind i Norge.
Generalsekretær Henrik Peersen i HLF har stor forståelse for at situasjonen at hensynet til smittevern veier tungt.
– Vi håper likevel det skal bli mulig å få tilgang på verneutstyr som sikrer både smittevern og kommunikasjon. Når vi ser hvor raskt for eksempel butikker og publikumsskranker fikk smittebeskyttende glassplater på plass, kan også gjennomsiktige munnbind og masker bli en realitet, sier han til Din Hørsel.
Nylige artikler
Da tilliten brast
Baksiden ved større åpenhet
Tre av fire forsvarsinvesteringer forsinket
Stoltenberg har fått et nytt internasjonalt München-verv
Flere kommuner vil ikke bosette en eneste flyktning i år
Mest leste artikler
Annerledes å lede frivillige enn å lede «vanlige» ansatte
Hvordan håndtere en ansatt som er varetektsfengslet: Advokatene svarer
Jobb & karriere: Hvordan håndtere rollekonflikt når lederrollen føles feil
Kostnadsoverslag for norsk atomopprydding: Foreløpig inntil 57 milliarder kroner
Magne Lerø: Økokrim etterforsker Mona Juul og Terje Rød-Larsen for korrupsjon fører neppe fram