Samfunn
Næringsdepartementet selger alle aksjene sine i Entra til svensk eiendomsgigant
Det svenske selskapet Castellum sier torsdag at de har kommet med et bud på norske Entra. Næringsdepartementet har solgt alle sine Entra-aksjer til svenskene.
Eiendomsselskapet Castellum skriver i en pressemelding at de byr 170,86 kroner per aksje i Entra. Det er 5,86 kroner mer enn det svenske eiendomsselskapet Sämhallsbyggnadsbolaget i Norden (SSB) bød tirsdag denne uken.
Budet er en kombinasjon av kontanter og nyutstedte aksjer i Castellum der aksjeeierne kan få 13 aksjer i Castellum for hver 20. aksje de eier i Entra. I tillegg tilbys de 25,68 kroner per aksje. Totalt består budet av 109 millioner Castellum-aksjer og 4,3 milliarder kroner i kontanter.
Får 2,5 milliarder for Entra-aksjene
Entra skriver i en børsmelding torsdag morgen at Næringsdepartementet har solgt 15 millioner aksjer i selskapet til Castellum, tilsvarende 8,2 prosent av aksjene i selskapet.
Næringsdepartementet bekrefter i en pressemelding at de har solgt seg helt ut av selskapet.
– Regjeringen har lenge vært tydelig på at staten ikke er en langsiktig eier av Entra. Aksjen har hatt en god verdiutvikling siden børsnoteringen i 2014, og jeg er veldig fornøyd med salget, sier næringsminister Iselin Nybø (V) i pressemeldingen.
Prisen per aksje er 169 kroner, og staten mottar 2,5 milliarder kroner for aksjene. Det er i tillegg avtalt en justeringsmekanisme som sikrer at staten mottar samme pris som øvrige Entra-aksjonærer dersom Castellum fremsetter et pliktig bud på alle aksjene i Entra, noe som kan gi et tilleggsvederlag for statens aksjer.
Sa at samtaler var avsluttet
Etter spekulasjoner i markedet bekreftet Castellum onsdag morgen at de har vært i diskusjoner med Entra om et oppkjøp. De sa imidlertid da at samtalene ikke hadde ført fram og at samtalene var avsluttet.
Styret i Entra sier i en pressemelding torsdag morgen at de vil vurdere budet fra Castellum. De ber samtidig aksjeeierne om å vente med å gjøre noe med aksjene sine.
Styret i Entra sa tidligere denne uken at de setter pris på den strategiske interessen i Entra, men ga uttrykk for at de ikke er avhengige av å bli kjøpt opp.
– Styret tror at Entra har en lys framtid som et uavhengig selskap, het det i en pressemelding fra selskapet.
Nylige artikler
Lesekrisen politikerne medvirket til
Forbes: Kong Harald V hadde liten konstitusjonell makt. Han ledet likevel
– I kriser er det viktig at man faktisk handler
Slik kan arbeidslivet gi studenter relevant erfaring
Han hadde det overordnede lederansvaret under storbrannen på Stenseth
Mest leste artikler
Høyesterett skal avklare «særlig uavhengig stilling» og overtid
Tjenende lederskap: selvmotsigelse eller bærekraftig ledelse?
Hva er ADHD? Og hvordan arter ADHD seg i arbeidslivet? Lege og psykiater Espen Anker gir svar.
Kommuneforskere: Norge mangler politisk vilje til omstilling
Russland trapper opp krigen: Ukraina kan stå foran katastrofe