Næringsliv
Næringslivet tror på flere ansatte neste år
Nesten annenhver bedriftsleder tror på flere ansatte i egen bedrift neste år.
42,7 prosent av næringslivslederne i Norge tror at bedriften vil øke bemanningen neste år. Det er en økning på 9,8 prosentpoeng fra forrige kvartal, kommer det fram i Norges Banks forventningsbarometer. Bare 13,8 prosent av lederne i næringslivet tror på færre ansatte i egen bedrift om ett år.
Samtidig forventer nær halvparten (44,4 prosent) av lederne at lønnsomheten i egen bedrift vil bli bedre i løpet av neste år. Det er en økning på 11,3 prosentpoeng fra forrige kvartal.
Lønnsvekst
Partene i arbeidslivet har forventninger om en gjennomsnittlig lønnsøkning på 3,5 prosent neste år, en nedgang fra 3,6 prosent i tredje kvartal. Forventet årslønnsvekst om fem år gikk opp fra 3,8 prosent i tredje kvartal til 3,9 prosent i fjerde kvartal.
Et flertall i husholdningene, 56,8 prosent, forventer en renteøkning de neste 12 månedene. Samtidig forventer husholdningene at prisene skal stige med 3,2 prosent i løpet av det neste året. Dette er opp 0,3 prosentpoeng fra forrige kvartal.
Rentemøtet
Norges Banks kvartalsvise forventningsundersøkelse omfatter spørsmål om inflasjons-, lønns-, valutakurs- og renteutviklingen blant økonomer i finansnæringen og akademia, representanter fra partene i arbeidslivet, næringslivsledere og husholdninger.
Bakgrunnen for undersøkelsen er at Norges Banks retter sin pengepolitikk inn mot et mål om en gjennomsnittlig prisøkning på 2,5 prosent. Neste rentemøte er 15. desember. (©NTB)
Nylige artikler
Mye skrolling påvirker opplevelsen av arbeidsmiljøet
Politikerskapt mangel på ansatte i offentlig sektor
Slik leder du best når det gjelder som mest
Hver sjette tiendeklassing har et fravær som vekker bekymring
Innvandring til Norge tilbake på nivået fra 2019
Mest leste artikler
Tilsyns-Norge: Er vi i ferd med å kontrollere hverandre i senk?
Magne Lerø: Korrupsjonsforvirret Eva Joly med svingslag mot Økokrim
Kommunesammenslåinger reduserer byråkrati: Ny rapport fra Kommunekommisjonen
Robert Flataas om skolepolitikk i Norge: Behov for rammer og ressurser fremfor detaljstyring
LO avviser drøfting av innleiesaken i Samarbeidskomiteen med Ap