Samfunn
Nedgang i gods på skinner
Mengden gods som blir transportert på skinner faller for første gang siden finanskriseåret 2009. Det melder SSB.
I 2015 ble det registrert en nedgang i godsmengden på 1,8 millioner tonn, 5,4 prosent mindre enn i 2014. Det er innen transport av malm og tømmer, som utgjør brorparten av transportvolumet på norsk jernbane at man finner årsaken til nedgangen.
Dermed blir det stadig mer klart at det blir uhyre vanskelig å lykkes med målsettingen om å flytte mer gods over på skinner.
Det var i mai at de fire borgerlige partiene ble enige om tiltak som skulle flytte 30 prosent av godstransporten fra vei til sjø og bane innen 2030. Og ikke nok med det, innen 2050 ønsker man at hele 50 prosent av godset skal gå til sjøs eller på skinnene.
Det er ventet konkrete tiltak i statsbudsjettet for 2017 til høsten.
Nylige artikler
Norge, EU og Storbritannia enige om fiskeriavtale
EUs beslag av russiske midler: De Wever alene mot Kommisjonen – men vinner hjemme i Belgia
Økt oppmerksomhet uten politisk betydning
Monument-syndrom og offentlige bevilgninger
Så mange ledere er det i kommunen der du bor
Mest leste artikler
Regjeringen skroter lovfestet betalt ferie fra første arbeidsår: Akademikernes leder Lise Lyngsnes Randeberg er skuffet
Magne Lerø: Trump og EU: Forvirring rundt fredsplanen for Ukraina
Forsvarsmekanismer på arbeidsplassen: Hvordan ledere og ansatte lurer seg selv
Indre Namdal tester ny fastlegemodell: Kommunalt oppgavefellesskap i fokus
Vegard Einan i NHO Service og Handel: LOs søksmål om deltid truer den norske arbeidsmodellen