Aktuelt
Nordland vil ha havvind på Helgelandskysten
Fylkesrådet i Nordland har bedt NVE om å vurdere havvindproduksjon på Helgeland Ytre i lys av energikrisen og det grønne skiftet.
– Området ble konsekvensutredet allerede i 2012, og vi har fått ytterligere kunnskap så sent som i 2020. Å åpne dette feltet, må prioriteres, sier fylkesrådsleder Tomas Norvoll i Nordland fylkeskommune.
Han mener at den enorme industriaktiviteten i nord øker behovet for energi og peker i tillegg på kraftmangelen i Sør-Norge. Ifølge fylkesrådslederen er det få prosjekter som er så klar for utbygging som havvind på ytre Helgeland.
Passer som hånd i hanske
– Dette er fornybar energi som passer som hånd i hanske til de grønne industrisatsingene som skjer på Helgeland. Området er ikke et gyteområde og lar seg godt tilpasse den fiskeriaktiviteten som skjer i området, sier Norvoll.
NVE har fått i oppdrag å vurdere om noen av områdene som ble konsekvensutredet i 2012, skal konsekvensutredes på nytt.
Nylige artikler
Norge, EU og Storbritannia enige om fiskeriavtale
EUs beslag av russiske midler: De Wever alene mot Kommisjonen – men vinner hjemme i Belgia
Økt oppmerksomhet uten politisk betydning
Monument-syndrom og offentlige bevilgninger
Så mange ledere er det i kommunen der du bor
Mest leste artikler
Forsvarsmekanismer på arbeidsplassen: Hvordan ledere og ansatte lurer seg selv
Magne Lerø: Trump og EU: Forvirring rundt fredsplanen for Ukraina
Ole Gustav Gjekstad: Ny landslagssjef med fokus på individuell teknikk
Indre Namdal tester ny fastlegemodell: Kommunalt oppgavefellesskap i fokus
Vegard Einan i NHO Service og Handel: LOs søksmål om deltid truer den norske arbeidsmodellen