Samfunn
Justisminister Per Willy Amundsen sier regjeringen vurderer situasjonen fortløpende.
Terje Pedersen / NTB scanpix
Norge forlenger grensekontrollene i et halvt år
Norge forlenger den midlertidige grensekontrollen på ferjekaier med seks nye måneder, opplyser justisminister Per-Willy Amundsen (Frp) til NTB.
Den midlertidige grensekontrollen ble innført i kjølvannet av flyktningkrisen i 2015. Onsdag opplyser justisministeren at kontrollen forlenges fram til 11. november. Sist gang ble grensekontrollene forlenget med bare tre måneder.
– Vi forlenger med samme begrunnelse som før. Migrantsituasjonen tilsier at det er nødvendig å fortsette, sier Amundsen.
EU-kommisjonen ba i begynnelsen av mai Norge fase ut den midlertidige grensekontrollen på ferjekaier i løpet av et halvt år.
Norge er ett av i alt fem land i Schengen-området som har innført midlertidig grensekontroll i kjølvannet av flyktningkrisen. De fire andre er Danmark, Sverige, Tyskland og Østerrike.
– Dette blir den siste forlengelsen. Jeg gjentar: den siste forlengelsen, sa EUs innvandringskommissær Dimitris Avramopoulos 2. mai i år.
Dagens Perspektiv med Samtiden
Nett
1 mnd
19,- 209,-
KJØP
Dagens Perspektiv med Samtiden
Nett og papir
3 mnd
99,- 765,-
KJØP
Nylige artikler
Gazakomité tar ikke over styringen før israelske styrker er trukket ut
Hashim Abdi (Ap) ber muslimske miljøer ta et oppgjør etter terrorangrepet i Berlin
Forskning de ikke forstår
Sykefravær koster dyrt. Det gjør passivitet også
Jørund Rytman i SMB Norge: – Mye har blitt vanskeligere for norske småbedrifter
Mest leste artikler
Tormod Harbo: Derfor misbrukes forskning i samfunnsdebatten
Norges mest lønnsomme innvandrer: Farouk Al-Kasim er reisende i den norske oljemodellen
NHO-direktør Vegard Einan advarer mot uforutsigbar arbeidslivspolitikk og nye overtidsregler for deltid
Over 325.000 evakuert fra skogbranner i Frankrike og Spania
Verdens beste vann