Samfunn
Norge trues med søksmål – bruker for lang tid på søknader om opphold
EFTAs overvåkingsorgan ESA truer med å saksøke Norge for å bruke ulovlig lang tid på søknader om oppholdstillatelse.
Gjennom EØS-regelverket kan personer fra et land utenfor EU, men som er gift eller i familie med en EØS-borger, søke om oppholdskort for å kunne bo og jobbe i Norge.
Norge er forpliktet til å ferdigbehandle og gi et svar på søknaden innen seks måneder for å sikre retten til fri bevegelse i EU og EØS-statene. Men flertallet av søknadene om oppholdskort som ble sendt inn i fjor ble ikke behandlet innen fristen, melder NRK.
I et brev sendt til Arbeids- og sosialdepartementet 19. mars, skriver ESA at norske myndigheter må «levere sine observasjoner» innen 26. april, hvis ikke vurderer de å stevne Norge for EFTA-domstolen.
– Problemstillingen er blitt diskutert i flere møter med norske myndigheter. I oktober 2017 indikerte Norge at de ville gjøre tiltak for å redusere saksbehandlingstiden. Men statistikken som ble sendt til oss på vegne av den norske regjeringen i desember 2018, viser at til tross for at de iverksatte tiltak, har de fortsatt problemer med å holde seg innenfor en saksbehandlingstid på seks måneder, sier kommunikasjonssjef Øystein Solvang i ESA til NRK.
Utlendingsdirektoratet (UDI) vil ikke kommentere saken.
– Vi jobber med et utkast til svar på brevet fra ESA. Det blir oversendt Arbeids- og sosialdepartementet i neste uke. Utover det har vi ingen kommentarer per nå, skriver avdelingsdirektør i UDI, Karl Erik Sjøholt, i en epost til NRK.
Arbeids- og sosialdepartementet vil ikke gi noen kommentarer før de har svart ESA.
Nylige artikler
HR Norge: Staten må ut av AFP – bruk milliardene på dem som virkelig trenger det
Staten overtar planansvaret i Fensfeltet
Fornybar Norge: Staten går i pluss med norgespris
Flertall for å be regjeringen se på hormonbehandling for kvinner
Ledere er hyrder, ikke herskere
Mest leste artikler
Konsekvenser av innleie-innstramminger i bygg- og anleggsbransjen
Hvordan unngå å overbelaste dine mest motiverte ansatte
Hvorfor forlater eldre arbeidslivet tidlig? Ny bok av Lisa Wade
Hvordan norske toppledere bruker LinkedIn – og lykkes med det
Trine Larsen om å forberede seg på sorte svaner: Uforutsigbarhet i dagens verden