Annonse
Samfunn
Norsk kornimport doblet på 15 år
Import av korn og kornprodukter til Norge er doblet siden år 2000. Samtidig har jordbruksarealet som brukes til korndyrking blitt redusert med 15 prosent.
Annonse
– Når et land bygger ned sitt eget areal og sin egen jord der vi skal produsere planter og korn, er det livsfarlig for landet. Det er livsfarlig at vi gjør oss avhengig av import, sier leder Ann Merete Furuberg i Bonde- og småbrukerlaget til Dagsavisen.
Tallene er basert på en rapport fra Framtiden i våre hender (FIVH), som slår fast at importen av utenlandsk korn ventes å øke til det dobbelte i årene framover. Økt import av dyrefor til dyr og fisk trekkes fram som en av årsakene.
– På lang sikt må vi få fortgang i forskningsarbeidet som er satt i gang for å finne ut hvordan vi kan bruke skogen eller vekster i havet til å produsere proteiner vi kan fôre dyra med. På kort sikt må det kommende jordbruksoppgjøret komme med virkemidler som gjør at vi kan øke bruken av den norske jorda. Kornprisen må opp, sier Furuberg.
Nylige artikler
Vet du hvem som er toppsjefer i de 50 største selskapene på Oslo Børs?
En kommisjon for etterpåklokskap og gapestokk etter Epstein
Tviholder på toppsjefene – laveste utskiftning på 17 år
KS: Kommuneøkonomien har blitt bedre
Kvinner i Forsvaret: Den lange veien fra ekskludering til operativ styrke
Mest leste artikler
Overtidsbetaling for deltidsansatte: Hva betyr dommen for arbeidsgivere?
Ber lagmannsretten pålegge utlevering av LO-referater i bemanningsbyråsaken
Når sjefer får ansvar for å lede flere ansatte påvirker det lederskapet, ifølge norsk studie
Kan ansatte kreve permanent hjemmekontor? Advokatene svarer om rettigheter og vurderinger
KS krever nyttigere statlige tilsyn i kommunene