nyheter

Norwegian flyr utenlands
Flyselskapet Norwegian har inngått avtale om kjøp av finske Finnairs datterselskap FlyNordic. Samtidig er det inngått samarbeidsavtale om flyreiser til Asia.
Norwegian har inngått avtale om å kjøpe Finnairs datterselskap FlyNordic.
Finnair og Norwegian har signert en intensjonsavtale om salg av FlyNordic til Norwegian innen utgangen av andre kvartal i år.
Salget ar avhenging av endelig godkjennelse fra selskapenes respektive styrer, skriver Olso Børs i en melding.
Som betaling mottar Finnair aksjer i Norwegian Air Shuttle ASA.
Finnairs eierandel blir i føsre omgang fem prosent, men hvis finnenen benytter seg av alle aksjeopsjonene vil Finnairs andel øke til 10 prosent (basert på nåværende antall aksjer). Denne opsjonsmuligheten kan gjennomføres i tidsrommet frem til utgangen av 2008 - til en gjennommsnittskurs på 115 kroner pr. aksje.
Norwegian og Finnair er også blitt enige om å starte et samarbeid om rutenettet.
Norwegians skandinaviske rutenet bli koblet til Finnairs økende satsing på ruter til Asia.
Et slikt samarbeid vil møte etterspørselen etter reiser mellom Europa og Asia, mener de to flyselskapene.