Næringsliv
Olje!
Den nye delelinjen i Barentshavet skal snart ratifiseres, og da får Norge tilgang til nye, lovende olje- og gassområder.
Under russisk regi ble det foretatt en rekke seismiske undersøkelser på åttitallet, omkring den russiske delen av Barentshavet og den såkalte Gråsonen. I Gråsonen ble det påvist en rekke lovende gass- og oljestrukturer, og etter den nye delelinjen kommer et av de større prospektområdene kalt Oktyabrskaya innenfor de norske grensene.
Det russiske navnet vil trolig få en mer norskklingende lyd etterhvert.
- Russland ønsker jo kontrollen over dette selv, men de økonomiske tyngdelovene vil gjelde også for Russland, sier Rune Rafaelsen, leder for Barentsssekretariatet, til DN.no. Det ser ut til at den russiske Dumaen vil ratifisere grenseavtalen før jul. Det betyr at man kan begynne å skyte seismikk allerede til våren og sommeren i 2011.
Nylige artikler
Sveinung Rotevatn blir daglig leder i Bellona – går av som Venstre-nestleder
Kompetansekrisen: Et regnestykke som ikke går opp
Helsemyndigheter: Å merke ultraprosessert mat vil øke forvirringen
Regjeringen om Temu-toll: Gjør løpende vurderinger
Halverte sykefraværet med verktøy
Mest leste artikler
Hvordan Hemsedal kommune halverte sykefraværet med STAMIs verktøy
Forbundsleder Lill Sverresdatter Larsen i NSF varsler flere søksmål for overtidsbetaling til deltidsansatte sykepleiere
Lise Lyngsnes Randeberg: Unge arbeidstakere i advokatbransjen jobber ulovlig mye
Iteras erfaringer med kriseledelse under Ukraina-krigen
Økende arbeidsledighet blant unge: Er arbeidslivet tilpasset Gen Z?