Helse
Oppretter egne klinikker for senskader etter koronasmitte
Rundt 10 prosent av dem som har vært smittet av korona kan oppleve senfølger. Nå kommer snart egne klinikker for å følge opp pasienter med senfølger.
Flere som har vært smittet med koronaviruset opplever langvarige plager etter sykdommen, som for eksempel tung pust, tretthet eller nedsatt lukte- eller smakssans.
Så mange som 10 prosent av de smittede kan oppleve senfølger, ifølge forskningsresultater.
Statsminister Erna Solberg (H) sier til NTB at mange får god hjelp gjennom tilpassede tilbud på kommunalt nivå, mens andre har behov for spesialisert kompetanse og bred tverrfaglig utredning i spesialisthelsetjenesten.
– Regjeringen ønsker å gi disse pasientene et bedre utredningstilbud og et mer persontilpasset rehabiliteringstilbud. Vi ber derfor vi de regionale helseforetakene etablere tverrfaglige senfølgeklinikker, sier Solberg.
Regjeringen har bedt Helsedirektoratet om å lage en nasjonal plan for rehabilitering etter koronasykdom, som skal leveres innen 1. juni.
– Vi vil bygge et godt rehabiliteringstilbud til de som har gjennomgått koronasmitte, slik at flest mulig kan vende tilbake til livet de levde før pandemien, sier statsministeren.
Nylige artikler
Mer korsfestelse, mindre tilgivelse
– Styrene er ikke en vei inn i ledelse
Utlendingsnemnda skal se på 76 saker på ny i lys av dom
Mímir Kristjánsson om truslene: – Det klikket for meg
USAs visepresident til Ungarn bare dager før valget
Mest leste artikler
Hvordan kontorløsninger påvirker sykefravær blant ansatte
Ingvill Kvernmo: Forstå psykososialt arbeidsmiljø - arbeidsgivers ansvar og vanlige misforståelser
Debatt om statens lederlønnssystem: Fremtidige endringer i lønnsoppgjøret
Psykologisk trygghet i norsk arbeidsliv: NHH-forsker Bård Fyhn deler innsikt
Truls Liland om god ledelse: Forvalterskap fremfor imperiebygging