Samfunnsansvar
Oslo innfører SMS-varsling ved krisesituasjoner
Oslo kommune innfører SMS-varsling til alle som befinner seg i et gitt område i hovedstaden dersom det skulle inntreffe større ulykker eller angrep.
Ifølge NRK vil Oslo kommune innføre SMS-varsel. Kommunen har valgt å bruke 150.000 kroner på dette prosjektet, som varer til sommeren 2018, i stedet for å vente på om Direktoratet for samfunnssikkerhet og beredskap (DSB) kommer opp med en nasjonal løsning, skriver Aftenposten.
– Systemet vil sende SMS til alle mobiltelefoner som slår inn på basestasjoner i et gitt område, uavhengig av om disse er norske eller tilhører utenlandske besøkende, sier direktør Ann Kristin Brunborg i Beredskapsetaten i Oslo.
Det er firmaet UMS (Unified Messaging Systems ASA) på Helsfyr i Oslo som har utviklet teknologien. Hver SMS vil koste 1,50 kroner og er derfor en tjeneste for store krisesituasjoner. En Beredskapsetaten eller operasjonssentralen i Oslo politidistrikt skal ta avgjørelsen om en eventuell utsendelse. Varslingen er databasert og kan sende ut mange hundre SMS-er i sekundet.
Systemet er allerede tatt i bruk i Stavanger-området, ved Statoils gassanlegg på Kårstø, og skal brukes under høstens sykkel-VM i Bergen.
Nylige artikler
YS ser mulighet for et godt lønnsoppgjør etter ny konjunkturrapport
Måling: Russere føler seg omringet av fiender
Forventer de største demonstrasjonene i USAs historie
Norge er annerledeslandet også i arbeidslivet
Konfliktløsningens tapte mulighetsrom
Mest leste artikler
Diskrimineringsnemnda og Kirkerådet: Leder degradert etter kontroversiell rasismeavgjørelse
Jobb & karriere: Hvordan håndtere økt sykefravær og stress i arbeidsmiljøet
Norge svarer ESA: Innleieregler og EØS-avtalen under lupen
Betyr endringene i arbeidsmiljøloven som kom 1. januar at det blir færre arbeidsmiljøsaker om krenkelser og trakassering?
Jens Kjeldsen forklarer hvorfor Mark Carneys tale i Davos var en retorisk suksess