Velferd
Oslo-politikere vil ha én milliard til utsatte barn
Oslo-ordfører Marianne Borgen og oppvekstbyråd Inga Marte Thorkildsen ber regjeringen om 1 milliard kroner til spesielt utsatte barn under koronakrisen.
De to mener at utsatte barn lever med en dobbel krise i koronatiden og ber staten om å stille opp, skriver VG.
– I tillegg til koronakrisen som vi alle opplever, så vokser tusenvis av barn opp under svært belastende forhold hjemme. Det kan handle om fattigdom og trangboddhet, om rus eller dårlig psykisk helse hos foreldrene, om barn som blir forsømt eller som opplever mye konflikter og krangling. Mange utsettes også for vold og seksuelle overgrep, sier Thorkildsen.
Hun var selv barneminister i den rødgrønne regjeringen og ber nåværende barneminister Kjell Ingolf Ropstad (KrF) om å hjelpe barna.
SV-kollega og Oslo-ordfører Marianne Borgen mener barna trenger en krisepakke.
– Vi snakker om å styrke hjelpeinstansene og sikre tilstrekkelig kompetanse og ressurser. Jeg vil tenke at det er naturlig å snakke om en barnemilliard i første omgang, sier Borgen. Hun har tidligere jobbet med barns rettigheter både hos Barneombudet, hos Fylkesmannen og i Redd Barna.
Barneminister Kjell Ingolf Ropstad sier han deler bekymringene til Thorkildsen og Borgen, men vil ikke begi seg inn på å diskutere forslaget om en barnemilliard i mediene.
Nylige artikler
Satte støkk i kommunetoppene: Professor vil ha mer, ikke mindre stat
Helsereformutvalget: Skal se på alt, også foretaksmodellen
Noen ledere vil faktisk ikke være ledere mer
2026 – de sterke lederes jubelår
Ledere tar grep
Mest leste artikler
Frank Gran om arbeidsmiljølovens nye krav: Politiets utfordringer i 2026 fører til lovbrudd
Noen ledere velger operative roller over lederstillinger
Magne Lerø: Slik sprenger sikkerhetskrav offentlige budsjetter i Norge
LO og Ap-regjeringens samarbeid irriterer andre parter i arbeidslivet
Arbeidstilsynet lover mer veiledning etter kritikk fra arbeidsgivere