Samfunn
Over 500 asylsøkere over Storskog på én uke
De siste sju dagene har det kommet 501 asylsøkere over grensestasjonen på Storskog via Russland, viser tall fra Østfinnmark politidistrikt.
Finland opplever ikke den samme tilstrømningen fra Russland på sine grensestasjoner og utenriksminister Børge Brende (H) ba om en forklaring på dette da han møtte Russlands utenriksminister Sergej Lavrov i forrige uke.
– Jeg ba Lavrov om en redegjørelse om årsaken til at det nå kommer så mange over til grensa til Norge, sa Brende til NTB torsdag.
Han ba Lavrov om en oppklaring av forskjellen mellom Norge og Finland og redegjøre for hvilke visa som utstedes, og klargjorde at det bare er asylsøkere med reelt beskyttelsesbehov som vil få opphold i Norge.
Statssekretær Jøran Kallmyr (Frp) i Justisdepartementet sa samme dag til VG at regjeringen nå jobber med å utarbeide en instruks til UDI om at flyktninger og asylsøkere som kommer over Russland-grensen, skal returneres uten at søknadene behandles.
Nylige artikler
Trump gir Europas høyreekstreme et dilemma
Skarpe reaksjoner på forslaget til ny postlov blant pakkeaktørene
Blir det færre arbeidsmiljøsaker om krenkelser og trakassering fra nå av?
Rettssaken mot Stein Lier-Hansen i gang – erklærte seg delvis skyldig i økonomisk utroskap
USAs omdømme stuper – forbigås av Kina, viser indeks
Mest leste artikler
Noen ledere velger operative roller over lederstillinger
Magne Lerø: Slik sprenger sikkerhetskrav offentlige budsjetter i Norge
Kommunenes økonomiske utfordringer truer velferdsstaten
Frank Gran om arbeidsmiljølovens nye krav: Politiets utfordringer i 2026 fører til lovbrudd
LO og Ap-regjeringens samarbeid irriterer andre parter i arbeidslivet