Europa
Polens regjering gir blaffen i konstitusjonsdomstolen
Utenriksministeren kaller dommeren en iransk Ayatollah.
Konstitusjonsdomstolen i Polen vedtok onsdag en lovpakke som den nasjonalkonservative regjeringen har drevet gjennom. Det er en dom som «fordyper Polens konstitusjonelle krise», ifølge det polske nyhetsbyrpet PAP.
Lovforslaget dreier som å begrense konstitusjonsdomstolens muligheter til å stoppe lover ved å kreve to tredjedelers majoritet, i stedet for nåværende praksis som bare krever et flertall. Regjeringen vil dessuten at 13 av de 15 dommerne må være til stede for at dommen skal tre i kraft – mot ni i dag, skriver europaportalen.se.
Statsinister Beata Szydlo nekter å publisere dommen, noe som kreves for at den skal bli kjent gyldig.
Utenriksminister Witold Waszczykowski har i forbindelse med dette sammenliknet konstitusjonsdomstolens dommer Andrzej Rzeplinski med en iransk Ayatollah.
– Det likner litt Ayatollah-ene i Iran, som står over presidenten, statsministeren og parlamentet. Jeg var ambassadør i Iran, og herr Rzeplinski minner meg stadig mer om Ayataollah-en i Iran, sa han til radioprogrammet Trojka.
I januar besluttet EU-kommisjonen å innlede en granskning av rettssikkerheten i Polen.
Nylige artikler
Økt arbeidsledighet og færre ledige stillinger i juli
For få studenthybler på leiemarkedet: – Skjønner at studenter og foreldre er urolige
Når ble motgang et tegn på at noe er galt?
Silvija Seres: Overrasket over hvor fort KI har blitt normalisert
Ungdomskriminaliteten i Oslo går ned
Mest leste artikler
Øystein Eriksen Søreide advarer: Norge er for avhengig av utenlandsk digital infrastruktur
Tormod Harbo: Derfor misbrukes forskning i samfunnsdebatten
NHO-direktør Vegard Einan advarer mot uforutsigbar arbeidslivspolitikk og nye overtidsregler for deltid
Lise Lyngsnes Randeberg: Seier i lønnsoppgjøret i staten, advarer mot populisme
John Markus Lervik om jobb og ferie: Slik bygges milliardselskaper